Superćelijski oblak
Foto: Printscreen/Printscreen/ Twitter

Nevreme je krenulo u više gradova u Vojvodini, a u jednom od njih, tačnije nad Zrenjaninom zabeležen je i tamni, zastrašujući oblak, koji kao da se u koncentričnim krugovima spušta na grad i preti da ga usisa, proguta... 

Scenu kao iz apokaliptičnih filmova građani Zrenjanina gledali su uživo u neverici i strahu.

Na društvenim mrežama od sinoć dele se snimci iz Zrenjanina na kome se vidi taj zastrašujući prizor. Radi se o takozvanom superćelijskom oblaku.

Meteorolog Nedeljko Todorović objašnjava da je reč o jakom grmljavinskom oblaku koji je izuzetno izražen i zato se i zove superćelija. Naime, grmljavinska ćelija je kod njega velika u odnosu na manje kada su intenziteti pljuska, grada i grmljavine manji.

Dešava se u svim delovima sveta

- Superćelija znači jaka grmljavinska ćelija i oblak. Prisutan je svuda na zemaljskoj kugli i to nije ekskluziva, samo je u pitanju jak grmljavinski oblak i u nekim regionima je malo jači. Ima ga u i Africi svaki dan, javlja se i u Rusiji, Skandinaviji, Americi - objašnjava Nedeljko Todorović.

Kako kaže, javlja se i kod nas, a leti je redovna pojava.

Juče ih je bilo i do deset takvih

- Juče ih je bilo sedam, osam ili deset. Takav oblak kada se razvije ima životni vek jedan sat, može da bude i pola sata i više do dva sata. Ali, kada se razvije, za 10-15 minuta iz ničega nastane, nakon što mu istekne životni vek počinje da se raspada i niče drugi oblak pored njega - objašnjava Todorović.

Prema rečima meteorologa, kada se jedan superćelijski oblak raspadne, drugi nikne i vidi se promenjivost lokacije. Onaj koji niče ima svoju putanju.

Donose uvek nepogode, u Americi i tornada

- Kreće se kao svi drugi. Ujednačeno. Smer kretanja im je prilično isti. I tamo gde se nađu daju pljuskove, grad, nepogodu. Tipična letnja nepogoda je u pitanju. U Americi su možda malo izraženiji zato što se u okviru grmljavinskih oblaka javljaju i tornada. To je produžetak iz grmljavinskog oblaka koji kao truba ili tuba dopire do zemlje i ima jako vrtložno okretanje. U tom slučaju je u pitanju izuzetno jak grmljavinski oblak - objašnjava naš meteorolog za Blic.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading