brak
Foto: Stock

Ona objašnjava da porodicama nedostaje zajedništvo.

- Savremeni način života vodi individualizaciji i nekoj egoističnoj potrebi da se isključivo bavimo sobom, ali ono što jedan odnos čini dobrim jeste zajedništvo - zajedničke ideje, planovi, provođenje vremena. Da svako zadrži svoj individualni deo, da ga druga strana podržava u daljem razvoju, ali da treba da postoji zajedništvo i da se radi na zajedničkoj budućnosti - rekla je ona.

Kada dođu parovi na terapiju, ističe, najčešće se kao razlog navode stalne svađe ili da ne postoji više razumevanja.

- Tokom zajedničke seanse pričaju u sebi, šta im smeta i koja su njihova uverenja o ljubavi, braku... Dešava se da u toku seanse, čak i ako su 20 godina zajedno, prvi put čuju neke stvari od svog partnera - dodala je ona.

Najviše parova koji dolaze na terapije su oni koji imaju decu školskog uzrasta.

- Parovi na samom početku imaju određena uverenja, pa su tolerantniji nadajući se da će se partner ili partnerka promeniti, da će nas čuti, u tom našem odnosu se rađaju i deca, i nakon određenog niza godina zajedničkog života kulminiraju problemi - objašnjava ona.

Prema statističkim podacima, sve više dece se rađa van braka, a Ivanovićeva smatra da na to utiče savremeni način života, ali i nedostatak tolerancije i da se neki parovi odlučuju da odnos ne formalizuju brakom. Kada dođe do razvoda, razlozi su različiti, navela je Ivanovićeva.

- Najčešće žene kao razlog navode da dugo postoje svađe, nasilje i težina obavljanja profesionalnih obaveza sa decom. Muškarci najčešće primenjuju status kvo ili guranje problema pod tepih, a kada se i odluče na taj korak, to je zbog preljube - objasnila je ona.

Ivanovićeva je dodala da je dogovor između partnera jako važan, pre svega ako postoje deca, jer iako između njih nema više fizičke veze, ostaje trajna veza zbog dece i uvek će morati da komuniciraju.

Žene više traže rastavu

Žene su, kaže Ivanovićeva, najčešće inicijatori rastave, ali veoma često nakon dugogodišnje dileme i to često zbog konflikata i svađa, kao i nasilja koje trpe.

- Pitanje nasilja je kompleksno, rekla je ona, i dodala da su važna iskustva iz perioda detinjstva ili pozicija žrtve, pa se žene teško odlučuju da se same jave Savetovalištu, već ih uputi sud, policija ili Centar za socijalni rad - dodala je.

Brojke 

0,2 odsto

porastao je broj zaključenih, kao i razvedenih brakova u prošloj godini u odnosu na prethodnu godinu

32.821

brak je zaključen prošle godine

9.813

brakova je razvedeno prošle godine

13,8

godina je prosečno trajao razvedeni brak u 2022. godini

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading