AMBULANTE PUNE DECE U Srbiji haraju 3 virusa, ovo su simptomi
Foto: Shutterstock

Pedijatri kažu da je reč o stomačnim virusima - najčešće rotavirusima, norovirusima i adenovirusima koji su iscrpljujući za decu, ali i odrasle. Gubi se velika količina tečnosti, te lako može doći do dehidratacije, posebno kod beba.

Dr Nataša Milojković, pedijatar u DZ Stari grad, kaže da su stomačni virusi uobičajeni za ovo doba godine jer se unosi više voća i povrća koje možda nije adekvatno oprano. Napominje da je važno održavati ličnu higijenu, a posebno često prati ruke.

Kod dece u prvim godinama života dijareja može biti tako teška da izazove dehidrataciju i potrebu za rehidratacijom u bolničkim uslovima.

Simptomi stomačnih virusa

Sigurni znaci da je reč o stomačnim virusima su mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku i povišena telesna temperatura.

"Ako se pojavi krv u stolici ili prilikom povraćanja, masne stolice neprijatnog mirisa, morate se obratiti lekaru, kao i ako simptomi ne prolaze nakon par dana ili se čak pogoršavaju", piše na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

Simptomi su najizraženiji prvih nekoliko dana, posle čega bi trebalo da počnu da se smiruju. Međutim, može se desiti da traju do deset dana. Najrizičnije grupe su mala deca, starije i iscrpljene osobe, osobe sa oslabljenim imunitetom i oni koji provode dosta vremena u velikim kolektivima.

Specifična terapija za stomačni virus ne postoji. Daje se simptomatska terapija koja može da ublaži tegobe i ubrza vreme ozdravljenja. Zato se preporučuje odmor, lekovi za spuštanje temperature, voda, supe i čajevi da bi se sprečila dehidratacija, prilagođena ishrana (pirinač, kuvani krompir, tost, banane), kao i probiotici.

Namirnice koje treba izbegavati

Na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd navedeno je da kod stomačnog virusa treba izbegavati masnu, prženu, slanu i začinjenu hranu, mleko i mlečne proizvode.

Preventivne mere su jačanje imuniteta, unošenje dovoljno vitamina i minerala, sprovođenje higijenskih mera, češće pranje ruku i dezinfekcija predmeta i površina koje svakodnevno koristimo.

"Probiotici se u sezoni stomačnih virusa mogu uzimati i preventivno jer oni pomažu u održavanju dobrog zdravstvenog stanja, poboljšavaju imunološke funkcije održavajući norma", savetuju iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading