KOLIKO DANA TREBA POSTITI ZA SVETO PRIČEŠĆE? Duhovnik poručuje da su se usled raslabljenosti vere pojvila nova pravila
Foto: Pexels

Mnogi misle da ako ne jedu određenu hranu izvršavaju ovaj važan podvig, ali ne shvataju da je od fizičkog mnogo važnije duhovno pročišćenje - odricanje od svake vrste grešnih i zlih pomisli, želja i dela. 

Telesni post je samo neophodno pomoćno sredstvo za uspešnu duhovnu borbu protiv strasti, koje se raspiruju kroz telesne želje. Pošto telo zajedno sa dušom učestvuje u grehu, treba zajedno sa njom da učestvuje u naporima ka ponovnom zadobijanju vrlina. 

Na žalost, mnogi ne shvataju pravu suštinu posta - duhovno pročišćenje, te se opterećuju samo telesnom stranom. Zato umesto da se zanimaju na koji način da obuzdaju strasti i porive, mnogi pitaju samo šta sme da se jede, kada se posti na vodi, a kada na ulju, sme li da se jedu biljne verzije mrsnih proizvoda i slično. 

Ipak, jedno od najučestalijih pitanja, za koje ćete sigurno na prvu poslisliti da znate odgovor, je koliko post treba da traje pre nego što može da se primi tajna Svetog Pričešća. Evo šta sveštenik kaže o tome:

- Crkva uči da svaki Hrišćanin treba da, pored svake srede i petka i drugih Crkvom utvrđenih dana posta, posti sva četiri velika posta (Božićni, Uskršnji, Petrovski i Gospojinski) i da u vreme tih postova treba češće da se ispoveda i, po savetu svoga duhovnika, češće pristupa Sv. Pričešću. Onaj ko posti sve postove i redovno se ispoveda može da se tokom postova pričešćuje često pa, čak, i svake nedelje, ako mu tako blagoslovi duhovnik.

- No, budući da mnogi pravoslavni Hrišćani danas, usled raslabljenosti vere, ne drže sve postove, postoji praksa da se pred Sv. Pričešće posti nedelju dana strogog posta na vodi (sa tim da se na vodi ne sme postiti subotom -osim na Veliku Subotu - i nedeljom, već na ulju). Taj rok se može skratiti iz raznih opravdanih razloga na tri dana, a u velikoj nuždi ili opasnosti (kada je neko teško bolestan, kada se ide na opasno putovanje i sl.) priprema se skraćuje na jedan dan.

- U svakom slučaju Hrišćanin ne sme da bude samovoljan u vezi sa Sv. Pričešćem: niti da se sam na svoju ruku pričešćuje, niti da se na svoju ruku ne 

pričešćuje, već mora biti poslušan Crkvi i svom duhovniku, kaže duhovnik.

Slične stavove i pravila nalazimo i u knjizi "Sveto Pričešće -lek besmrtnosti" episkopa bačkog dr Irineja Bulovića:

- Ne postoji neko strogo utvrđeno pravilo, ali je praksa da se uvek pred Sveto Pričešće strogo posti (''na vodi'' - samo biljna hrana, bez ulja) ''nedelju dana'', tj. od ponedeljka do nedelje (naravno, ako je višednevni post, onda se i posle Svetog Pričešća i dalje posti, samo ne tako strogo). Većina vernika, a tako i treba, u svim višednevnim postovima uvek strogo posti prvu nedelju posta ''na vodi'', i onda se pričesti. Pošto samo Vaskršnji post uvek počinje u ponedeljak, većina strogo posti do nedelje, kada se pričešćuje, dok ostali postovi počinju u razne dane u nedelji, pa nekad i nema dovoljno dana za pripremu do nedelje. Tada treba upitati duhovnika (sveštenika) kada se može pristupiti Svetom Pričešću. Isto tako, mnogi vernici poste i zadnju nedelju velikih postova strogo i onda se pričeste.

- Kada se pričešćuju van posta, onda opet poste od ponedeljka do nedelje. Međutim, pošto je osnovno pravilo da se Svetom Pričešću ne sme pristupiti bez blagoslova duhovnika (sveštenika), onda on može da da blagoslov da se posti samo od srede do nedelje ili čak i kraće, od petka, pa čak i bez posta. Naravno, ovo važi samo za one koji poste sve godišnje postove redovno. Oni koji povremeno poste (mada time krše post), a žele da se pričeste van posta, treba da poste od ponedeljka do nedelje (ali nikad bez blagoslova duhovnika-sveštenika).

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi
SPC

Komentari (0)

Loading