IZA NAS NAJTOPLIJE LETO, A KAKVE SU POSLEDICE? Stručnjaci otkrili šta nas čeka nakon paklenih meseci
- Naša planeta je upravo pretrpela sezonu ključanja – najtoplije leto u istoriji merenja, kazao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš. „Klimatski slom je počeo. Naučnici dugo upozoravaju šta će osloboditi naša zavisnost od fosilnih goriva.”
Vrućine su harale kako severnom Zemljinom poluloptom (na kojoj je bilo leto), tako i južnom na kojoj je bila zima.
Prema naučnim uvidima, „uzavrelost” je, pored antropogenih klimatskih promena, uslovila i jedna prirodna pojava, El Ninjo. Fenomen, čiji je razvoj proglašen početkom juna, kvazi-periodično zagreva vode Tihog okeana, ali je njegovo delovanje na klimu prostorno znatno šire.
Uz srednju globalnu temperaturu od 16,82 °C, mesec za nama plasirao se kao najtopliji avgust od četrdesetih godina prošlog veka. Podaci pokazuju da je bio za 0,31 °C topliji od prethodnog rekordera, avgusta 2016.
Ali nije samo to u pitanju.
Avgust 2023. zapravo je drugi najtopliji mesec u poslednje 83 godine, a Zemlja je bila toplija samo tokom jula – opet ove godine. Rekordno toplim ovogodišnjim julu i avgustu prethodio je jun, koji je takođe najtopliji jun koji smo izmerili do sada.
Svet je, tokom sva tri protekla meseca, bio topliji za oko 1,5 °C nego u predindustrijskom razdoblju.
Uz tako poražavajuć „letnji” bilans, eksperti naglašavaju da bi i ova godina u celini mogla da zaradi epitet najtoplije.
- Globalni temperaturni rekordi nastavljaju da padaju u 2023. godini, izjavila je Samanta Burges, zamenica direktora u Kopernikusu. „Godina se trenutno rangira kao druga najtoplija, samo 0,01 ºC iza 2016, a ostalo nam je još četiri meseca do kraja.”
- Treba napomenuti da se sve ovo dešava pre nego što osetimo potpuni uticaj zagrevanja El Ninja, koji se uobičajeno odigrava u drugoj godini nakon što se razvije, dodao je generalni sekretar Svetske meteorološke organizacije Peteri Talas.
Raniji izveštaji ukazuju na 98% verovatnoće da barem jedna od narednih pet godina bude najtoplija u istoriji merenja i 66% verovatnoće da se tokom barem jedne od njih privremeno prekorači prag globalnog zagrevanja od 1,5 °C u odnosu na prosek u drugoj polovini devetnaestog veka
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)