KAD GUDALO GUDI, KOSOVO SE BUDI! Iza najviralnijeg snimka na mrežama stoji čuvar tradicije i SRPSTVA Maksim Vojvodić
Vojvodić je iz svog ugla dao viziju današnje kulturno umetničke scene, gde su u njoj gusle, tradicija i kako se savremena tehnologija može upotrebiti za popularizaciju gusala.
Od koga si učio da guslaš i kada si prvi put javno nastupio?
Ljubav prema guslama preneta je na mene najpre od oca, ali i šire porodice. Međutim, nisam imao učitelja koji će mi skrenuti pažnju na detalje, već sam prve korake napravio sam. Prvi javni nastup desio se leta 2009. godine u Plužinama, na teritoriji pivskog plemena odakle su moji koreni.
Evidentno je da si trenutno najpopularniji guslar u srpskom korpusu, da li te to čini srećnim pa i odgovornom?
Naravno da sam počastvovan time, ali to priznanje ne pripada samo meni. Najpre sam zahvalan Bogu na takvom daru. Svakako da je ogroman doprinos moja upornost i predanost guslama, ali upravo su one te koje uzvraćaju ,,milo za drago" ukoliko na pravi način pronosimo njihovu slavu i cenimo njihovu veličinu. Nego, svaka medalja ima dve strane, a u ovom slučaju se to odnosi upravo na veliku odgovornost koju ova titula nosi sa sobom. Naime, sve je više mladih koji se interesuju za gusle i pronalaze uzora u meni. Specifičnost tog poziva jeste obaveza da se gusle žive u svakom segmentu našeg bića, te je stoga odgovornost na najvišem nivou.
Da li je guslarski esnaf za ovo vreme sazreo za određenu rekonstrukciju u organizacionom smislu i šta bi trebalo menjati a šta zadržati?
Mišljenja sam da je neophodna temeljna rekonstrukcija unutar organizacionog sistema koja bi imala za cilj postavljanje opšteg ispred ličnog interesa, kao i intezivniju afirmaciju mladih guslara i suzbijanje nezdravog rivaliteta koji katkad urušava ugled gusala. Prednost treba dati i tehnološkim inovacijama koje će doprineti novom vidu promocije našeg drevnog instrumenta.
Kako privući mlađu generaciju da sluša gusle?
Činjenica je da čovek slobodno vreme sve više provodi u virtuelnom svetu, gde vodeću ulogu igraju društvene platforme. One mogu biti od velikog značaja ukoliko se koriste na pravi način. Promocija gusala putem njih je trenutno najuspešniji mehanizam za upoznavanje i približavanje mladih sa guslama. Takođe, sazrevanjem novih generacija guslara, razbijaju se razne predrasude i stereotipi o guslarima, pevanju uz gusle i njihovoj ulozi u društvu. Kao otpor globalizacijskim tokovima, budi se duh tradicije i jača etnički i nacionalni identitet, a jedan od stubova srpskog etosa upravo jesu gusle i epska poezija. Shodno tome, mladi se masovno interesuju za gusle i žele da o njima znaju što više. Veoma je bitno da prvi kontakt sa guslama bude potpun nakon čega ne postoji bojazan da će interesovanje da jenjava.
Postoji polemika oko starih nerimovanih pesama kao bisera naše poezije i rimovanih pesama koje su nastajale zadnjih bezmalo 150 godina. I jedne i druge se bave značajnim događajima. Kakvo je Vaše mišljenje, da li treba zapostaviti rimovane i autorizovane pesme u korist starih i time zapostaviti balkanske ratove, dva svetska rata, pa čak i devedesete godine u kojima je srpski narod bio na golgoti, ili su guslari obavezni da pamte sve značajne događaje u borbi za slobodu i prenose budućim generacijama?
Epske narodne pesme starih vremena su neprocenjivo blago srpskog naroda zahvaljujući kojem smo prepoznati od strane najvećih kulturnih centara Evrope. To blago je nepravedno zapostavljano usled najezde novih događaja koji su ne toliko opravdano bili inspiracija savremenih pesnika. Zahvaljujući brižnim čuvarima naše najlepše poezije, iz ponora zaborava otrgnute su mnoge nerimovane pesme koje su izvor srpskog govora i kasnije nastale poezije. Posebnu ulogu u društvu imaju rimovane pesme čiji su autori na svojstven način produžili Homerov stil epa do današnjih dana samo kod Srba. Naravno da se nipošto ne smiju zapostaviti značajni događaji i zaslužne ličnosti iz novije istorije, ali isto tako brojne teme prosto ne zaslužuju pažnju gusala i epskih pesnika. Stoga, treba biti veoma oprezan prilikom odabira teme za epsku pesmu uz gusle.
Na društvenim mrežama je postao viralan snimak gde publika sa vama horski peva čuvenu pesmu Smrt popa Mila. Možemo li očekivati uskoro neki koncert da i ostali dobiju priliku da zapevaju sa vama,kao odabrano društvo sa snimka?
Nastojim da pronosim slavu gusala gde god živi srpski narod. Snimak je iz Podgorice, a u narednom periodu ljubitelji gusala i epske poezije imaće priliku da čuju moje kolege i mene u Beogradu, u Kolarčevoj zadužbini, 8. decembra sa početkom u 19 časova. Veče nosi naziv ,,Kad gudalo gudi, Kosovo se budi!" Dan pre, 7. decembra, koncert će se održati u Novom Sadu gde su karte rasprodate pet dana nakon prve najave. Tako da, ovom prilikom pozivam vaše čitaoce da dođu u Kolarčevu zadužbinu i uživaju uz ,,vјšte zvuke divnijeh gusalah". Karte su u pretprodaji na biletarnici Kolarčeve zadužbine i na fesbuk i instagram stranici ,,Srpske gusle".
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)