ŠEST ZEMLJOTRESA U NEDELJU DANA Evo šta stučnjaci najavljuju da će se tek dogoditi
PIŠE: D. Nikolić
S obzirom na to da smo imali seriju zemljotresa u području oko Petrovca na Mlavi, očekivano je da će se oni nastaviti, kaže za Alo! meteorolog Ivan Ristić.
- Da bismo mogli da kažemo da se podrhtavanje tla smirilo, treba da prođe izvesno vreme. Kao kada se razbolimo, potrebno je da budemo 24 sata bez temperature pa da kažemo da smo zdravi, tako je i kod zemljotresa, da slikovito objasnim. Za zemljotrese je period malo duži, mora da prođe tri dana od poslednjeg udara pa da kažemo da se tlo smiruje - objasnio je Ristić, i dodao da ono što može da nas teši jeste da statistički u decembru u našoj zemlji do sada nije bilo razornih potresa.
- U ovo doba godine jaki zemljotresi su registrovani na području Hrvatske, BiH, ali ne i kod nas, mada treba biti spreman na sve. Uglavnom u decembru i na proleće ima više zemljotresa - kaže Ristić i dodaje da je očigledno da se nešto u unutrašnjosti naše planete događa, a da možemo da očekujemo zemljotrese baš u novembru ili decembru, i to u Srbiji - upozoravao je još pre nekoliko meseci, o čemu je Alo! pisao.
Rekordna 2023. godina
- Ova godina beleži temperaturne rekorde, ali je i po broju zemljotresa rekordna. Sada ima četiri puta više zemljotresa jačih od četiri stepena po Rihteru nego što ih je bilo pre 40, 50 godina - kaže Ristić i dodaje da se svake nedelje u nekom delu sveta zabeleži jak potres, nedavno se aktivirao vulkan na Islandu, i da je sve to povezano.
- Sada sa kolegama iz regiona treba da zaokružim moju teoriju o vezi između klime, vulkana i zemljotresa. Već su nas prvi rezultati doveli do toga da smo saznali da smo 70-ih godina, kada je bilo hladnije, kada su bile jače zime, godišnje na planeti imali oko 5.000 jačih zemljotresa preko četiri stepena Rihterove skale. Sada smo došli do preko 20.000 tako jakih potresa, znači četiri puta više! - kaže Ristić, i dodaje da je čak i njega to iznenadilo.
Iako je ovo zabrinjavajući podatak jer je, kako kaže ovaj stručnjak, statistika neumoljiva i moramo je slušati, ima i dobrih vesti.
- Dobra stvar je što je ta kriva ipak počela da se smiruje, što znači da se vraćamo u normalu do 2030. godine prema našim prognozama. Tada će ponovo da krene da pada taj broj potresa, pa ćemo se ipak, što se toga tiče, malo smiriti.
Ne očekujemo katastrofu
U Seizmološkom zavodu su nam rekli ne bi trebalo da očekujemo razorne zemljotrese kao što su bili u Turskoj ili na Filipinima, jer se ne nalazimo na sudaru tektonskih ploča. U tom području naše zemlje najjači do sada zabeležen zemljotres bio je 1893. godine, s epicentrom kod Svilajnca jačine 5,8 stepeni, ali se taj podatak uzima s rezervom jer tada nije bilo osetljivih instrumenata za merenje kao danas
- Nije isključeno da će se ponovo tresti, ali očekujemo smirivanje tla - rekli su nam u Seizmološkom zavodu.
Može da bude i jače
Seizmolog Slavica Radovanović je upozorila da se očekuje da će se u budućnosti tu pojaviti još jači udar. Ona pojašnjava da rased koji ide od Velikog Gradišta do Svilajnca ima kapacitet da generiše zemljotrese magnitude pet stepeni po Rihterovoj skali.
- Nekoliko zemljotresa je bilo, ali treba imati u vidu da su oni na severnom delu raseda koji ide od Velikog Gradišta preko Petrovca na Mlavi do Svilajnca bili zemljotresi, a da taj rased ima kapacitet da generiše zemljotrese magnitude pet stepeni. Više od 30 godina tu nije bilo takvih zemljotresa, još od od 1991. godine. Prošle godine sam rekla da je moguće da se tu jave zemljotresi. Kada Seizmološki zavod analizira podatke, onda ćemo znati da li je to regularna seizmička aktivnost ili je aktiviran neki od poprečnih raseda, pa će tek na glavnom biti zemljotres - rekla je ona za portal Telegraf.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)