Nargile
Foto: Alo/Foto: Pixabay

Nargila barova najviše ima u Beogradu, a mnogi se nalaze u blizini škola.

Lekari upozoravaju da je duvan u nargilama prepun kancerogenog katrana koji izaziva rak, a da kolektivno konzumiranje može da prouzrokuje širenje zaraznih bolesti.

Pulmolog dr Tatjana Radosavljević je rekla je da su nargile nastale u Persiji, pa su u vreme hipi pokreta došle u SAD.

- Danas 25 odsto američkih tinejdžera puši nargilu. Manja je koncentracija duvana u nargili, ali ona se konzumira duže nego jedna cigareta, pa je sat vremena korišćenja nargile kao da ste popušili od 20 do 200 cigareta - objašnjava prim.dr Radosavljević, za Alo!

Ona dodaje da ako jedna osoba konzumira nargilu sat vremena, to je isto kao da je popušila 200 cigareta.

- Arome nisu prirodne. Poznat je slučaj devojčice koju je jako zabolela glava zbog karboksihemoglobina, koji nastaje u toku konzumiranja nargile. U tom procesu razvijaju se i katrani, par teških metala i sve to skupa je jako štetno - naglasila je pulmolog.

Nargile

Prinstscreen/TV Pink

 

Ona je istakla značaj menjanja pipka na kom se zadržavaju bakterije i virusi i dodala da pojedini vlasnici prodaju od 60 do 80 nargila dnevno,prema podacima iz Sarajeva.

- Sve više dece od 13 do 15 godina, pošto se neki nargila barovi otvaraju u blizini škola, puše nargilu. Ugljen monoksid ide direktno do centara u mozgu i može vremenom da dovede do sitnih promena na krvnim sudovima mozga i do glavobolja - objašnjava pulmolog.

Kako kaže, više njenih pacijenata, arapskog porekla, ima hronično opstruktivnu bolest pluća, a to su ljudi koji ne puše cigarete, nego nargilu.

Svetska zdravstvena organizacija, je još pre nekoliko godina upozorila na štetnost duvana u nargila-barovima, objašnjavajući zašto je njihov efekat daleko opasniji od onog koji prouzrokuju cigarete.

- U nargilama dim od duvana prolazi kroz vodu, zbog čega se čini manje oštrim, pa onaj ko ga konzumira unosi u svoja pluća daleko veću količinu i dublje ga udiše nego prilikom običnog pušenja. Međutim, štetna svojstva se ne gube prolaskom kroz vodu, klasičan pušač obično udahne dim oko 12 puta, dok se preko nargile on udahne i do 200 puta, objasnili su iz SZO.

Upotrebe nargila kod mladih su, na neki način, ulazna karta za kasnije korišćenje cigareta i drugih duvanskih proizvoda. To je veoma opasno jer se u najranijoj mladosti stvara zavisnost.

Nargilu najčešće puše mladi od 18 do 24 godine, ali i deca.

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading