DA LI PRAVOSLAVCI TREBA DA KITE BOŽIĆNU JELKU? Sveštenik rešio veliku dilemu vernika, pa pomenuo badnjak
Veruje se da ukrašena jelka simbolizuje blagostanje, sreću, radost i nadu.
Običaj ukrašavanja jelke, kako ga danas znamo, nastao je na teritoriji Nemačke. U srednjem veku se za Božić jelka ukrašavala crvenim jabukama, a u zapadnom delu današnje Nemačke i kolačima raznih oblika te svećama koje su predstavljale Hrista kao večno svetlo. Postavlja se pitanje da li, kao pravoslavni vernici koji obično imaju samo badnjak, radimo nešto što je protivno našoj veri ukrašavajući jelku?
Na to je odgovorio sveštenik V. P.
- U novije doba se za Božić ukrašava jelka, običaj nastao u Nemačkoj pre nekoliko vekova. Mnogi pogrešno misle da je jelka kao simbol neprihvatljiv jer dolazi sa katoličkog ili protestantskog Zapada. Ali, bitan je smisao, a ne poreklo - započinje sveštenik V. P.
Kako objašnjava, pravilno ukrašena jelka simbolizuje Božić.
- Na vrhu se postavlja zvezda koja simbolizuje zvezdu iz Vitlejema, onu koja je vodila mudrace sa Istoka do novorođenog Isusa. Ukrašene grane simbolizuju prirodu koja se raduje jer je njen Stvoritelj došao među nju. Pod jelkom se postavljaju figure Isusa, Bogorodice Marije, Svetog Josifa, kao i anđela, pastira i ovaca - svi koji su bili svedoci Isusovog rođenja, 'malog Boga' (jer Božić znači mali Bog). Tako jelka i badnjak zapravo postaju kompatibilni: badnjak predstavlja staro i lažno božanstvo koje odbacujemo i spaljujemo, dok jelka predstavlja radosnu prirodu zbog rođenja novog Boga u ljudskom obliku - Isusa Hrista - zaključuje on.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)