RODITELJI, GDE STE? DECA VATROMETIMA IZBIJAJU OČI Na Klinici za očne bolesti leže žrtve pirotehnike
Na snimku objavljenom na stranici „Novosadska priča“ vidi se kako mladići jure na sve strane, u rukama drže vatromete i usmeravaju ih jedni u druge!
Ovaj snimak zaprepastio je, ali i zabrinuo one koji su ga videli, jer, kako je napisao jedan korisnik Instagrama, izgleda postaje trend!
„Ovo nije jedini primer, već sam viđao da se ovako bore van Novog Sada, znači da je postalo popularno. Ne daj bože da nekoga pogodi u oko, u lice, ili da zapale jakne, bio bi haos“, napisao je on.
Prema rečima dr Jelice Pantelić, načelnice Dečjeg odeljenja u Klinici za očne bolesti UKCS, zbog povreda izazvanih vatrometima i sada na odeljenju leži nekoliko dece.
- Jedan deo dece koja su kod nas trenutno ili su bila ovde je povrede stekao tako što su sami loše rukovali vatrometom, a drugi tako što ih je neko drugi povredio. Bez obzira na to kako ih dobiju, to su uglavnom teške povrede, koje zahtevaju hospitalizaciju, lečenje, a nekada i hirurške intervencije - objašnjava doktorka Pantelić.
Kako kaže, puka je sreća što oni koji su trenutno smešteni na Klinici nemaju perforativne, već samo kontuzione povrede.
- To naravno ne znači da su to jednostavne povrede, mogu biti izuzetno opasne i ostaviti trajne posledice. One dovode do krvarenja, unutrašnjih kidanja, što ostavlja trajne posledice i ta deca za ceo život ostanu u najmanju ruku sa oštećenim vidom, a često i izgube vid na jednom ili oba oka - rekla je ona.
Kako ističe, perforativne povrede su one u kojima su nastale bukvalno rupice i koje su komplikovanije i za lečenje i ostavljaju teže posledice.
- Tada se gubi kontinuitet očne jabučice, što zahteva i hirurške intervencije, često više operacija, a neke povrede zahtevaju i vađenje oka – ispričala je ona za Alo!.
Zbog ponavljanja ovakve situacije iz godine u godinu dr Jelica Pantelić kaže da gubi nadu da apeli lekara upućeni roditeljima i deci uopšte više imaju smisla.
- Mi se faktički spremamo za ovo svake godine, jer nikoga ne sankcionišu, deca kupuju pirotehniku bez ograničenja, a kupuju im je i roditelji. Društvene mreže i sve što se na njima dešava samo su pojačale probleme, pa deca rade ono što vide da su radili drugi. Na primer, stavljaju petarde u flaše, što dovodi do povređivanja staklom pored onog koje bi nastalo zbog same petarde - zaključila je ona.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)