Printscreen
Foto: Printscreen/Printscreen

Kako da se ne povredimo kada se okliznemo i padnemo? Ima li tehnike koja može da nas spasi povrede, u trenutku kad izgubimo "tlo pod nogama."

Institut za ortopediju "Banjica" danas je dežuran, a veliki broj pacijenata javio se zbog povreda zadobijenih prilikom pada.

"Do ovog trenutka imali smo oko 130 pregleda i 20 prijema. To je izuzetno velika brojka", kaže doktor Branislav Krivokapić.

Ističe da je najveći broj pacijenata radna populacija, mlađe i srednje generacije, a manji broj je starijih ljudi.

"Najveći broj preloma je uobičajeni prelom ručnog zgloba, koja je inače najčešća trauma i kod dece i kod odraslih, ali i veliki broj preloma donjih ekstremiteta, tj. skočnog zgloba", objasnio je doktor Krivokapić.

Apelovao je na najstarije sugrađane da izlaze iz svojih domova samo ako moraju.

"Sa druge strane, za ove mlađe, savet je da vode računa, da imaju adekvatnu obuću koja se ne kliza i takođe da smanje neke sportske aktivnosti kako bi izbegli povrede", dodao je doktor.

Kako da padnemo, a da se ne povredimo Andrija Đurišić iz Džudo kluba "Crvena zvezda" dao je savete kako da se ne povredimo kada se okliznemo i padnemo.

Đurišić je objasnio kako treba pasti ukoliko nas neko gurne otpozadi, ali šta da uradimo kada krenemo da padamo unazad.

"Rukama se ublažava pad, tj. rukama se povećava površina tela kako bi udarac u telo bio što bezbolniji. Na ovaj način se sprečavaju povrede kičme, glave ili ramena", naveo je Đurišić.

Ipak, najčešći pad kada je u pitanju poledica je pad u stranu.

"Treba nogu sa strane da ispružite i kada padate na bok treba da podignete ruku. Tu je česta greška da se postavi šaka ili lakat, pa dolazi do povrede zgloba, lakta ili ramena", objasnio je Đurišić.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
Jan

12.01.2024 11:05

Lepo ste to objasnili... Biće vam zahvalna omladina a pogotovo penzioneri. Još samo malo treninga za sve i bolnice će biti puste.