DESET NAJČEŠĆIH GREŠAKA U PRAVOPISU KOJE SRBI PRAVE I najškolovanijim ljudima se ovi propusti dešavaju
U doba digitalnih tehnologija, posebno kod mlađih generacija, pravila pravopisa se sve više zanemaruju, te smo svedoci da vrlo često i na društvenim mrežama nailazimo na nedopustive greške. Komunikacija se svela na stikere i skraćenice, što umnogome skrnavi naš jezik. Zato smo izdvojili propusti koji se neretko dešavaju i najobrazovanijim ljudima, te bi bilo dobro da si zajedno obnovimo znanje.
Koliko puta ispravljate nekoga u običnom kafanskom druženju kada odvali nešto, a vi imate transfer blama? Ne pričamo ovde o poznavanju književnog jezika, već o osnovnim stvarima.
Osnovne greške koje pravimo u pisanju su uglavnom "nemogu", stićićete, sumLJam, preDpostavljam, preCednik, aviJon, prekLJuče. Takođe, ne smemo da zanemarmo i pisanje datuma sa dodavanjem nule, pa tako u pojedinim naslovima možete videti da piše, na primer, 08. 01. dakle, ovako se pravilno piše: Sva tri broja – dan, mesec i godina – mogu se označiti arapskim ciframa, sa tačkom, ili se mesec označava rimskim brojem, bez tačke:
- 2. 8. 2019. ili 2. VIII 2019.
- pravilno je i 1. avgust 2018.
Mnogi se "izvinu" umesto da se izvine, pa ne znamo kako bi se tačno izvinuli...na stranu ili unazad ili...eto ne znam.
Jer i jel za mnoge deluje kao matematička zagonetka i nekako uvek uspeju da pobrkaju gde šta ide, ali zaista nije toliko komplikovano samo malo razmislite o tome JER nije teško, JEL ste zapamtili?
I verujte mi na reč da ako nekome pišete u poruci da vam fali, ne pišite hvali, to dobija potpuno drugačije značenje, a i izgledate kao da nemate ni osnovnu školu.
Kolike god patriote bile, srBski jezik ne postoji, samo i isključivo srpski! Opismeni se, nije teško!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)