Zapalio se pežo
Foto: Printscreen/Foto: RINA, Ilustracija

Požari u stanovima u zimskom periodu gotovo su neminovnost, posebno kada nastupe ledeni dani. Ljudi se dodatno dogrevaju, opterete električne instalacije ili nestručno rukuju grejnim telima, te trenutak nepažnje dovede do toga da ostanu bez krova nad glavom ili neko bude povređen od plamena. 

Poslednji u nizu je požar koji je izbio na Banjici u stanu na poslednjem spratu u kojem živi petočlana porodica, koja je sada ostala bez krova nad glavom. Vatrena stihija progutala je gotovo ceo stan na poslednjem spratu zgrade. Navodno, mada će tačan uzrok utvrditi dalja istraga, plamen je izazvala TA peć.  

Krajem prošle godine, 25. novembra došlo je do požara u neuslovnom objektu koji je korišćen za stanovanje, a u kome su se u trenutku izbijanja požara sama nalazila četiri deteta starosti od tri do šest godina.

Proveriti ispravnost uređaja

Osnovni savet je da se proveri ispravnost elektrouređaja koji se koriste za dogrevanje. Ako izbije plamen, a prisutni ste, isključite aparat iz struje ukoliko možete. Ako imate aparat za gašenje požara možete da pokušate da ugasite plamen, ali svakako je poželjno odmah pozvati vatrogasce kako bi što pre stigli i krenuli sa gašenjem da bi šteta bila što manja. 

Najčešći uzroci požara su neispravni ili neočišćeni dimnjaci u slučaju loženja peći na čvrsta goriva, ostavljanje uključenih grejalica bez nadzora, ostavljanje odeće ili drugih zapaljivih predmeta u blizini peći ili grejalica, preopterećenje elektroinstalacija i neispravni električni uređaji. Važno je i ne ostavljati malu decu bez nadzora u prostoriji sa šporetom ili pećima koje imaju ložište na čvrsto gorivo ili električnom grejalicom i ne ostavljati uključene električne uređaje bez nadzora.

Ako procenite da ne možete da sprečite širenje požara, stan ili prostoriju u kojoj je plamen treba napustiti što pre.

- Prvo i osnovno je zatvoriti prozor i vrata prostorije u kojoj se požar desio, ako je to moguće bez opasnosti po život ljudi, jer time se sprečava dotok kiseonika, pa se plamen neće rasplamsati, a povrh svega, zatvorena vrata i prozori će sprečiti da se požar, brže nego što mora, proširi na druge delove stana, kuće ili zgrade. Ako imate vremena, trebalo bi odvrnuti ili podići osigurače, u zavisnosti od toga kakve osigurače imate u kući, kako bi se sprečio dalji dotok struje - dao je svojevremeno savet za 24sedam komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Miloš Majstorović.

Kada je reč o zgradama, višespratnicama, treba imati na umu da se stepenište, ali i kućište lifta ponašaju kao dimnjaci i vuku dim ka vrhu zgrade. Dakle, ako je dim već ušao u hodnik zgrade, ne treba ići stepeništem.

- Ako dim iz hodnika ulazi u vaš stan, zatvorite vrata, naređajte oko njih vlažne krpe i peškire kako biste sprečili dalji prodor dima. Ako plamen iz drugog stana ide do vašeg prozora, zatvorite prozor, sklonite zavesu sa prozora ukoliko ste u prilici odmaknite nameštaj i sve druge zapaljive stvari, jer one brzo prenose požar po stanu - napominje komandant vatrogasne brigade.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading