Vulkan na Islandu
Foto: EPA/EPA-EFE/ANTON BRINK

- Srbija je u tom smislu, da kažem, vulkanskom kao sredina gde bi možda moglo doći do neke vulkanske aktivnosti izražene, dosta stabilna i mirna. Poslednja vulkanska aktivnost bila je pre nekoliko miliona godina. Mi ovde na teritoriji Srbije imamo ostatke te vulkanske aktivnosti. To su na primer planine koje se nalaze južno od Beograda, kao što su planina Rudnik, Oplenac, Borač, onda dole okolina Medveđe, Radan planina i na istoku Srbije, okolina Bora i dole ka jugu, ka Bugarskoj - rekao je za Kurir T Predrag Mijatović ispred Geološkog fakulteta. 

Navedena područja u Srbiji su međutim, prema njegovim rečima davno ugašene.

- Ta aktivnost je završena pre dosta miliona godina i sad su ovi naši tereni u tom smislu dosta sigurni i stabilni.

Osvrnuo se i na nama najbliže vulkane u Italiji:

- Srbija konkretno ne bi trebalo da ima nikakve specijalne posledice ako dođe do erupcije tih vulkana. Pogledajte, poslednja katastrofa koja se desila u današnjoj Italiji, to je nekadašnje Rimsko carstvo, bila je negde 79. godine pre Nove ere kad su bukvalno zbrisana dva grada. Posle toga više nije zabeležena tako jaka i intenzivna vulkanska aktivnost.

Osim Etne podsetio je i na Vezuv, ali i na manje poznat vulkan Stromboli:

- Dobro, na teritoriji Italije, osim Etne, postoji još jedan aktivni vulkan, on je Vezuv, a smatra se da su isto, mada neaktivna vulkanska ostrva Stromboli. U tom delu Italije, postoje indicije da postoji i supervulkan, koji je registrovan preko, da kažem, određenih postvulkanskih manifestacija, kao što su gasovi i, da kažem, jednostavno slaba neka podrhtavanja tla. A taj vulkan je jedino registrovan intenzivnim geofizičkim istraživanjima koje oni tamo u Italiji sprovode već godinama. 

Objasnio je kakve bi posledice erupcija vulkana u Italiji mogla da ima po Srbiju:

- U suštini i da dođe u Italiji do erupcije vulkana jedina posledica po Srbiju može da bude to što, prilikom tih erupcija, oslobađa se relativno velika količina vulkanskog pepela i praha, koja putem gornjih strujenja u atmosferi može doći do Srbije i da se ovde obori u vidu nekih padavina. Međutim, taj materijal koji se na taj način obara bilo gde, na nekom prostoru zemljine kugle, to je vrlo, da kažem, dobar materijal, bogat je mineralima i jedinjenjima koji mogu da unaprede kvalitet zemljišta na koje padne.

(Kurir TV)

BONUS VIDEO:

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading