Običaji
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Kandilo

Postavlja se ispred ikone, i premda može da gori neprestano, obično se pali o prazniku i nedeljom. U njemu je čisto suncokretovo ulje na čiju se površinu stavlja posebni žižak. Plamen u kandilu simbolizuje svetlost Hristovog učenja i svetlost života svetitelja pred čijom ikonom gori. Kažu da stvara neponovljivu duhovnu atmosferu u domu, koja se posebno urezuje u dušu deteta.

Čirak i sveća

Stoje na počasnom mestu u kući, ako je moguće na stočiću ispod ikone i kandila, i nezaobilazni su pri svakom kućnom obredu i molitvi. Simbolizuju isto što i plamen u kandilu. Slavska sveća se gasi vinom, a obično duvanjem ili vlažnim palcem i kažiprstom. Crkva uči da se sveća u čiraku pali tako što se čovek prvo prekrsti, zatim pomene Boga i krsnu slavu, poljubi sveću i zatim je upali, po mogućstvu šibicom.


Prosfora 

U pitanju je drveni pečat koji se u utiskuje u slavski kolač, a i njega je kao i ikonu potrebno osveštati u crkvi. Na njemu su urezana slova "IS HS NI KA" što na grčkom znači "Isus Hristos pobeđuje".


Bosiljak 

Jedna od najaromatičnijih biljaka za koju se od davnina zna da je odličan i potpuno prirodni antiseptik, a u Crkvi simboliše blagodat Svetog Duha. Nabere se i složi u kitu, uveže u struku, osuši, i tako se drži. Sveštenik se njime koristi za osvećivanje vode (čime nastaje sveta vodica) pred slavu.


Kadionica, briket i tamjan 

Kadionica se takođe drži na počasnom mestu, a može da bude od zemlje ili metala, raznih oblika koji na različite načine simbolišu hrišćansku poruku ali su uvek sa njom u skladu. U nju se stavlja žar od drveta, u današnje vreme i praktični briket, koji se pali šibicom, nakon čega se na žar ili briket stavlja tamjan koji širi prijatan miris.

Crkva tvrdi da "kadionica i žar simbolizuju našu žarku ljubav prema veri i toplotu naše hrišćanske duše", dok "miris tamjana simbolizuje blagot Svetog Duha". Upotrebljava se prilikom svake molitve, a kade se prvo stariji pa mlađi i to tako što se drži u desnoj ruci i njome se pravi znak krsta.


Biblija

Hrišćanski dom ne može da se zamisli bez ove svete knjige. Nažalost, kod nas može jer se mi više brinemo o tome šta se na koje crveno slovo sme a šta ne sme raditi, nego što znamo suštinu vere kojoj pripadamo, odnosno, suštine njene poruke. Lakše je otaljati svoju "dužnost" tako što ćemo se prekrstiti kad sedeći u gradskom prevozu prođemo pored crkve, nego ljubiti bližnjeg svog kao sebe samoga, ili staroj prosjakinji udeliti barem sto dinara, ili preskočiti puža na ulici jer je i on živo biće.

Molitvenik

U pitanju je džepna knjižica u kojoj su sabrane razne molitve za razne prilike i potrebe. Stoji pred ikonom i iz nje se čitaju zajedničke molitve u porodici. U njima ćete obično naći "Oče naš", "Bogorodice Djevo", "Presveta Trojice", "Simbol vere" i "Care nebesni", kao i mnoge druge.

Molitvena pravila Svetog Serafima

Sastoji se iz molitve „Očenaš“ (tri puta), molitve „Bogorodice djevo“ (isto tri puta) i molitve koja se zove Simbol vere, u kojoj ispovedamo pravoslavnu veru.

Sveti Serafim je govorio da će se svako ko čita ove molitve spasti, s obzirom da su te molitve odista važne.

- Prva molitva je važna zato što ju je doneo sam Gospod;

- Druga, zato što ju je doneo s neba Svetoj Bogorodici Sveti Arhangel Gavrilo i,

- Treća, zato što otkriva pravo značenje vere pravoslavne.

Veruje se da je Presveta Djeva zaveštala Svetom Serafimu i svim pravoslavnim ljudima ovo kratko molitveno pravilo; i da je nakon obznane ovog pravila među vernicima sveti Serafim izlečen od svoje bolesti.

 


Osvećenje doma

Naravno, crkva nalaže da sveštenik mora da vam osvešta dom. Pre nego što ga pozovete već sve ovo gore navedeno morate da spremite, mada je verovatno najbolje da se sa njim o svemu dogovorite. 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading