škola
Foto: Alo/Masanori Jošida

- Školski policajac obavestio je upravu škole o nasilju koje je učenica doživela na putu do škole. Po saznanju, postupajući u skladu sa propisima, škola je kontaktirala roditelja koji je prijavio nasilje policijskoj upravi kako bi se, u onoj meri u kojoj to dozvoljavaju nadležnosti, prikupile informacije o događaju, stanju učenice, kako bi se u dogovoru sa roditeljem, preduzele mere podrške i obezbedila bezbednije okruženje za ovu učenicu i ostale učenike.

Škola je okviru nadležnosti obavila razgovore sa učenicama i njihovim roditeljima na koje je ukazano od strane roditelja napadnute učenice, pregledani su snimci sa školskih kamera kako bi se utvrdilo da li je bilo ikakvih sukoba u školi prethodnih dana koji bi uslovili napad. Sprovedena je anonimna anketa među učenicima i uspostavljena kontinuirana saradnja sa policijskim službenicima, koji, s obzirom da se napad desio van škole i da je prijavljen policiji, dalje utvrđuju šta se desilo - navode iz škole i dodaju:

- U vezi sa prethodnom, ranije podnetom prijavom, koja je upućena školi od strane roditelja, škola je reagovala i preduzimala sve zakonom propisane mere i aktivnosti u cilju zaštite učenice i preduzimala vaspitne aktivnosti sa učenicima (što potvrđuje Zapisnik Prosvetne inspekcije).

Naglašavaju i da je učenici koja je trpela nasilje pružena podrška kroz individualan savetodavni rad, vršnjačku podršku i radionice sa odeljenjem.

- Učenica koja je vršila nasilje bila pod pojačanim vaspitnim aktivnostima i bila joj je izrečena kaznena mera ukor odeljenskog veća. Ove aktivnosti biće i u buduće nastavljene. U sve aktivnosti bili su uključeni roditelji. Takođe, aktivnosti na nivou škole sa svim učenicima u cilju prevencije nasilja je povećan i one su se odnosile na podršku učenicima u prevazilaženju problema, na jačanje njihovih veština za prevazilaženje sukoba i na vršnjačku podršku, razvoj empatije i drugarstva. Škola i učenici koriste materijale dostupne na platformi "Čuvam te".

Paralelno, naši nastavnici pohađaju obuke u oblasti reagovanja i prevencije nasilja, a škola sarađuje sa Policijskom upravom na projektu „Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo". Vršnjačko nasilje je društvena pojava na kojoj moramo da radimo sinhronizovano - škola, roditelji i šira društvena zajednica u cilju njenog suzbijanja. Škola koristi priliku da još jednom pozove sve roditelje da nam budu saradnici, da obavezno prijavljuju svaku sumnju ili pretnju nasiljem i da zajedno rešavamo sve probleme.

Podsetimo, prof. dr Igor Novaković, zamenik predsednika Skupštine Grada Niša je otkrio za Kurir da je žrtva vršnjačkog nasilja ćerka njegovog prijatelja.

Novaković je najpre o ovom problemu pisao na društvenim mrežama, gde je naveo da ta devojčica duži vremenski period trpi nasilje, što verbalno, što neverbalno zbog garderobe, ali i odličnog uspeha u školi.

- Poslednji put su je, maskirane fantomkama, napale tri drugarice. Udarale su je kamenom u glavu što nije uskladila boju duksa s bojom ranca. Nekoliko puta su obaveštavani direktorka, psiholog, školska uprava, razredna, MUP... I ništa! Taj ćošak ne pokrivaju kamere?! Probao sam da pomognem. Nismo uspeli. Dete je uplašeno i ona će promeniti školu. Zlostavljači ostaju i naći će novu žrtvu. I posle se dogodi "Ribnikar" - napisao je on, prenosi Kurir. 

BONUS VIDEO: 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading