velike boginje
Foto: Alo/Foto: Shutterstock

Naš epidemiolog dr Nebojša Bohucki iz Subotice izjavio je još 26. januara da je sa “obuhvatom kakav imamo u Srbiji samo pitanje vremena koliko će osoba da oboli od malih boginja, a ne da li će da obole”, podseća Blic.

- Pitanje je u kojoj meri možemo očekivati epidemiju morbila. Samo je pitanje dana kada je možemo očekivati – upozorio je tada dr Bohucki i ove reči ponovo potvrđuje nakon što je u Beogradu potvrđen slučaj malih boginja kod deteta od 15 godina, koje nije vakcinisano i koje je hospitalizovano zbog zapaljenja pluća na Klinici za infektivne i tropske bolesti "Prof. dr Kosta Todorović".

Zabrinjavajuća činjenica

Dr Bohucki kaže da je "najinteresantnije kod prvog slučaja iz Beograda što dete nije nigde putovalo, a to znači da je zaraženo u Srbiji".

- Neko ko je već oboleo od morbila došao je u našu zemlju. Taj ako je uspeo da zarazi ovo dete, pitanje je koliko je još njih zarazio, ali oni možda imaju blagu kliničku sliku. Osoba kod koje su potvrđene male boginje nije vakcinisana, nije primila nijednu dozu – kaže dr Bohucki.

Dr Slavica Maris, epidemiolog iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, otkrila je da je zaraženi dečak od 15 godina nije vakcinisan zbog zdravstvenih razloga. Kako je navela, male boginje je najverovatnije dobio od majke, koja ima iste simptome i čiji se rezultati tek očekuju.

"Imamo sve preduslove za epidemiju malih boginja, jer nemamo kolektivni imunitet"

Na pitanje da li potvrđeni slučaj može da bude “inicijalna kapisla” za epidemiju, kaže da može, s obzirom na vakcinalni obuhvat koji nije zadovoljavajući, odnosno, imamo sve preduslove za nastanak epidemije, jer kolektivni imunitet ne postoji!

- Prva doza vakcine se daje u drugoj godini života, i obuhvat tom vakcinom u našoj zemlji, prema podacima “Batuta” iz 2022. je 81,3 odsto, a treba da bude 95 odsto. S tim što je 2021. bilo još slabije i tada je bio 74,8 odsto. Revakcina se daje u sedmoj godini života, pre polazak u školu, i obuhvat iz 2022. je 89,5 odsto – iznosi ovaj epidemiolog zabrinjavajuće brojke.

Sada je samo pitanje šta je sa onim drugima osobama koje su primili po jednu dozu vakcine, jer jednostavno nisu stasali za drugu ili iz nekih drugih razloga nisu primili nijednu dozu.

Ko je sada najviše na udaru malih boginja

- Imunizacija protiv morbila kod nas je počela 1971. godine, a sa drugom dozom revakcinacija je započela 1996. godine. To znači da, pošto je revakcina bila u 12. godini života, generacija rođena između 1970. do generacije 1984. su sa jednom dozom vakcinisani, već generacija 1984. godine je u svojoj 12. godini 1996. godine dobila i drugu dozu. Oni mogu sada da obole jer su dobili samo jednu dozu vakcine – kaže epidemiolog.

Misterija nultog slučaja

Napominje da je nulti slučaj koji nije zabeležen u našoj zemlji sada najverovatnije bio u tranzitu kroz Srbiju, a bolest se lako širi.- Mogao je samo na kratko da se zaustavi u Beogradu, da kupi nešto, brzu hranu, da sipa benzin, i na taj način da ostvari kontakt kapljičnim putem. Osoba koju je zarazio mogla je da ima samo lake simptome, a onda je ovo dete neko zarazio u Srbiji. Nije samo od sebe krenulo u svakom slučaju, a prvi slučaj ne znamo, ostaje neprepoznat - objašnjava dr Nebojša Bohucki.

Za obolelo dete kaže da je "potpuno očekivano da ima težu kliničku slučaju pošto je nevakcinisano".

Najčešće komplikacije su upala pluća, a ono što je gore od toga može da dođe i do upale mozga, encafalitisa, ali nažalost, može da dođe i do smrtnog ishoda, ali to se retko dešava. Ako dođe do smrtnog ishoda, onda je to u najranijim godinama života – upozorava dr Nebojša Bohucki.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading