DEČAK ZARAŽEN MALIM BOGINJAMA U BOLNICI U IZOLACIJI Ispituju se njegovi kontakti, uplašeni roditelji hrle na vakcinaciju
Foto: Youtube/Printscreen

Tek nešto više od 80 procenata dece vakcinisano je MMR vakcinom koja štiti od malih boginja, međutim pedijatri ističu da to nije dovoljno i da mnogi roditelji odlažu vakcinaciju, jer je neopravdano povezuju sa autizmom. Često pronalaze raznorazne izgovore kako bi makar odložili primanje prve doze vakcine dok dete potpuno samostalno ne progovori i ne prohoda.

- Pošto roditelji vole da se druže sa guglom i da guglaju razne informacije i dezinformacije dobijaju, uvek im kažem pogledajte za koje bolesti se daju te vakcine, izguglajte dobro, vidite šta one donose pa onda stavite na tas koliki je rizik da vašem detetu ne date tu vakcinu. To je vakcina koja je več poznata, stara, dobro proverena, prvi put je uvedena 1971. godine - kaže dr Olivera Todorović, načelnica pedijatrije DZ "Palilula".

Oboleli dečak u izolaciji

U Gradskom zavodu za javno zdravlje kažu je osmogodišnji dečak, inače treći oboleli od malih boginja od pre dva dana hospitalizovan, ali ne zbog komplikacija bolesti, već zbog izolacije i praćenja njegovog stanja.

Podsetimo, dečak nije primio nijednu obaveznu vakcinu od rođenja i to zato što su roditelji "smatrali" da mu ne trebe.

- Ispituju se vakcinalni statusi osoba koje su bile u kontaktu sa obolelim dečakom, pre svega učenici iz odeljenja koje pohađa ovaj dečak, u pitanju je 29 učenika i za sada imamo podatak da je 25 učenika vakcinisano - rekla je dr Slavica Maris, načelnica jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Roditelji uplašeni

U Domu zdravlja Dr Milutin Ivković na Paliluli kažu da su roditelji pomalo uplašeni, te da sada i sami dovode decu na vakcinaciju, ali i da njihova pojačana kontrola vakcinalnog statusa daje prve rezultate.

- Nama su deca uzrasta od 13 do 15 meseci odnosno do dve godine ako malo prolongiramo vakcinu slabije vakcinisana, taj odaziv je oko 80 odsto trenutno, a kod dece pred školu je bolji odaziv, veći je broj vakcinisane dece do 90 odsto, ali nismo ni time zadovoljni jer treba da bude 95 odsto da bismo imali taj kolektivni imunitet i da nam se ne ponavlja epidemija koje je bila 2018. godine - kaže dr Todorović.

Evropa

Foto: Shutterstock

 

 

Pedijatri počeli da odbijaju izdavanje potvrda za vrtić ukoliko dete nije vakcinisano

I pored svih apela lekara o tome koliko je vakcinacija značajna u gradskom zavodu objašnjavaju da nekim roditeljima nije dovoljno ni stručno mišljenje, ali ni novčane kazne kako bi promenili stav i vakcinisali dete.

- Sankcionisanje je predviđeno zakonom, međutim koliki uticaj ima sprovođenje ovog zakona i roditelj koji ne želi izu nekog razloga da vakciniše svoje dete i nakon plaćene kazne on će nastaviti isto tako da se ponaša - kaže dr Maris.

Zbog sve učestalijeg oboljevanja od velikog kašlja, ali i potencijalne epidemije malih boginja prema rečima pojedinih roditelja pedijatri su počeli da odbijaju da izdaju potvrde za povratak u vrtić ukoliko deca nisu potpuno vakcinisana po kalendaru obavezne imunizacije.

BONUS VIDEO:

 

@alo_portal Kupi cveće njemu, kad već on nije tebi: Momci koji prodaju cveće za Dan zaljubljenih postali hit na internetu ❤️ #viral #alonovine #alodnevnenovine #alo #fypシ゚viral #fypシ ♬ original sound - Alo_portal

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading