"OVOM TRANSPLANTACIJOM DEVOJČICI JE SPASEN ŽIVOT" Deca koja su u Tiršovoj dobila bubreg od živih donora dobro se oporavljaju
. Zajedno sa direktorom dr Sinišom Dučićem, lekarima i sestrama koji brinu o operisanim pacijentima podelila je zadovoljstvo što oba transplantirana bubrega za sada dobro funkcionišu kao i što su se živi donori, u oba slučaja roditelji dece, uspešno oporavili i sada su kod svojih kuća.
- Oboje su dobro. Ovom transplantacijom devojčici je spašen život, a donor je njen otac. Jako je važno da se shvati zašto je važna preemptivna transplantacija, odnosno transplantacija koja se obavlja pre nego što deca krenu na dijalizu. Sam taj postupak za njih kao i za roditelje može biti jako traumatičan. Kad ste na dijalizi bubreg se i dalje oštećuje, takođe česte su komplikacije, česte su raznorazne infekcije, kao i neka posebna oboljenja koja mogu da se razviju tokom dijalize. Posle toga, osim transplantacije, nema izbora. Ovde je mnogo lakše zato što je dijaliza preskočena i što je sve na vreme urađeno - rekla je Radojević Škodrić.
Kada se transplantacija obavi u periodu pre nego što dijaliza postane jedini način očuvanja života, pacijent u sam proces transplantacije ulazi snažniji, zdraviji jer se, prema lečima lekara nisu pojavila multisistemska oštećenja koja predstavljaju mukotrpni put za deci u za roditelje.
- U osnovi bolesti devojčice kojoj je transplantiran bubreg je Taun–Broksov sindrom zbog koga je ona imala hroničnu bubrežnu bolest, gradus 5. Transplantacija je obavljena 17. februara i rani postoperativni tok je protekao relativno uredno. Prvog dana je imala blagi edem pluća ali je nakon toga sve išlo kako treba. U planu nam je uskoro, možda čak i do kraja ove nedelje da je puštamo kući. Tata koji joj je donirao bubreg otpušten je kući četvrtog postoperativnog dana i on se redovno prati i dobro je, a uskoro će mu se i ćera pridružiti – rekla je dr Milica Vukanović, pedijatar nefrološke službe koja je deo velikog tima koji danonoćno brine o operisanim pacijentima.
Inače, na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj dijaliza se sprovodi na Odeljenju hemodijaliza, na Odeljenju nefrologije se sprovodi peritoneumska dijaliza koja je, po rečima dr Vukanović svakako izbor za decu jer se odvija u kućnim uslovima.
– Operisana devojčica je imala tu sreću da zaobiđe ceo taj proces zamene bubrežne funkcije i da odmah dobije organ koji radi odlično.
U oba slučaja rađena je laparoskopska eksplantacija bubrega, što je minimalno invazivna hirurška metoda, a oporavak donora je neuporedivo brži i lakši.
Gostujući tim stručnjaka iz Londona sproveo je ove zahtevne operacije u Srbiji zahvaljujući nastavku uspešne saradnje između Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i „Great Ormond Street Hospital for Children“, jedne od najpoznatijih svetskih bolnica sa kojom je sporazum o saradnji potpisan u decembru 2022. godine.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)