MNOGI ĆE U SUBOTU IZNETI HRANU I PIĆE NA GROBLJE Evo šta sveštenik Mijajlo kaže o običajima našeg naroda za Zadušnice
U subotu 9. marta se obeležavaju Velike zimske zadužnice, dan kada se sećamo preminulih, a običaji nalažu da se tog dana izađe na groblje, upale sveće, ali i poseti crkva.
Međutim, u pojedinim ruralnim sredinama naše zemlje i dalje se praktikuju bizarni običaji, pa nije retkost da ljudi na groblje iznose hranu i to počev od slatkiša, torti, bombona, grickalica pa sve do suhomesnatih proizvoda, mesa, pečenja, piletine, punjenih paprika, voća i povrća. Piće odnosno gazirani, negazirani sokovi, alkohol idu uz sve to. A ako je pokojnik voleo kafu, obavezno mu se na grob donosi i šoljica kafe i ostavlja pored nadgrobnog spomenika. Oni koji nisu u mogućnosti da odu na groblja zbog udaljenosti, treba da idu do najbliže crkve, i da tu upale sveću.
Pošto je to dan kada se posebno obraća pažnja na davanje milostinje, obavezno se svakom prosjaku koga sretnemo udeli milostinja i deo hrane koju smo poneli sa sobom.
Sveštenik Mijajlo Backović je za Alo! istakao da Srpska pravoslavna crkva ove običaje prepoznaje kao lokalizme koji se razlikuju od mesta do mesta.
- Zadušnice su molitva za duše upokojenih i veoma je značajno da se živi mole za svoje mrtve i za njihovu dušu. Tako ih se sećamo, a kultura sećanja je važna za naš narod. Zadušnice su praznik koji se vezuje za izlazak na groblje, ali pre toga treba da odemo na liturgiju, damo svešteniku ime naših pokojnika i pripremimo pšenicu nad kojom će se služiti parastos. Nakon toga izlazimo na groblje i palimo sveće za naše mrtve - rekao je sveštenik, i dodao da različiti delovi naše zemlje imaju različite običaje.
- Jedan od običaja je i da se jede na groblju, ali to sve zavisi od mesta do mesta. U mnogim krajevima je običaj i da se na sahranama jede, a crkva se tome ne protivi, tim pre što su to ostaci paganskog običaja koji su hristijanizovani - rekao je sveštenik za Alo!.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)