DRŽAVNO-PRIVREDNA DELAGACIJA U TOKIJU Čadež: Nova era ekonomskih odnosa Srbije i Japana
Srbija i Japan su krenuli u novu eru ekonomskih odnosa, o čemu svedoči trend rasta investicija iz te zemlje proteklih godina, ali i zajednički rad dve strane na donošenju sporazuma o zaštiti i promociji ulaganja, izjavio je tokom posete Japanu Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.
Državno-privredna delegacija Srbije boravi u Tokiju od 3. do 6. juna, i tokom ekonomske misije Japanu je predstavila potencijale srpske privrede. Poseta je organizovana u saradnji s ambasadom i vladom Japana, Razvojnom agencijom Srbije (RAS) i PKS.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Državno-privrednu delegaciju su činili ministri resora trgovine, nauke i privrede Tomislav Momirović, Jelena Begović i Adrijana Mesarović, kao i Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, zatim predstavnici RAS-a i domaćih kompanija ELIXIR Group, MIND Group, MIKROELEKTRONIKA, BITGEAR, SMARTCAT i Pepper consulting group (PSG).
„Imamo jasnu misiju i došli smo sa jasnom porukom posle održanog poslovnog samita Srbija-Japan u Beogradu pre dve godine. Krenuli smo u novu eru naših ekonomskih odnosa. Broj japanskih investicija i fabrika koje su otvorili kod nas se zaista povećao. Uloženo je od tada više od 250 miliona evra, a u poslednjih pet godina skoro 500 miliona evra. To pokazuje trend rasta“, rekao je Čadež.
Kompanije iz Japana su, ističe, zainteresovane da dođu u Srbiju i investiraju u proizvodne procese i pogone, pre svega, zbog blizine i ulaska na evropsko tržište.
Primetan je trend pomeranja investicija iz Azije ka Evropi, a Srbije je, prema Čadežovim rečima, na dobroj geografskoj poziciji.
Dogovoreno je da se ubrza rad na izradi sporazuma o zaštiti i promociji ulaganja, a predsednik PKS kaže da se finalizacija ovog sporazuma može očekivati već početkom sledeće godine. Takođe, dodaje, dogovoreno je da se već početkom jeseni organizuje poseta japanskih kompanija Srbiji, pre svega iz oblasti veštačke inteligencije, IT-ja, inovativnog hardvera...
„Došli smo sa domaćim kompanijama da pokažemo da Srbija ima kapacitet da ponudi inovativna rešenja i najvećim japanskim kompanijama i korporacijama koje imaju velike izazove i trebaju im sveže ideje i manje kompanije koje će fleksibilnije da ponude neka rešenja“, objašnjava Čadež.
Čadež je naglasio da bi ponovno otvaranje kancelarije Japanske organizacije za spoljnu trgovinu (Japan External Trade Organization – JETRO) u Srbiji bila dodatna podrška postojećim i novim investitorima u srpsku privredu i značajan signal za jačanje dugoročnog privrednog dijaloga između Srbije i Japana.
Tokom sastanka u Japanskom poslovnom udruženju „Keidanren“, Čadež je istakao da se srpska ekonomija transformisala u ekonomiju zasnovanu na znanju, prelazeći sa tradicionalnih industrijskih grana na industriju visokih tehnologija. U okviru ove transformacije, japanskim kolegama koji poseduju ekspertizu i napredne tehnologije predstavljeni su potencijali za ulaganja u projekte zelene tranzicije i saradnju u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija.
Tokom posete Japanu održani su sastanci s predstavnicima više japanskih ministarstava - za spoljne poslove, unutrašnje poslove i komunikacije koje je nadležno za veštačku inteligenciju, trgovinu i nauku, kao i sa predstavnicima Japanske organizacije za spoljnu trgovinu.
Organizovan je i Poslovni forum na kojem su japanskim kompanijama predstavljene investicione i poslovne mogućnosti u Srbiji. Vođeni su razgovori sa članicama najuticajnijeg i najvećeg japanskog poslovnog udruženja „Keidanren“, koje zastupa interese najvećih japanskih kompanija, a održani su i sastanci sa petnaestak najvećih multinacionalnih kompanija iz Japana, među kojima su Micubiši, Tojota, Hitači, Itoču, Japan tobako, Tošiba, Takenaka...
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)