pedofil
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Koordinatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emina Beković podsetila je da na internetu vreba jako puno opasnosti - od pedofilije, preko zloupotrebe fotografija i vršnjačkog nasilja do s***tinga i naglasila da im se deca svakodnevno javljaju sa problemima.

- Bitno je da svi znaju i roditelji i deca, i nastavnici, da postoji centar i besplatan broj telefona 19833 na koji mogu da se jave ako imaju problem bezbednosti vezan za interent - rekla je za Tanjug Beković koja je ukazala i na činjenicu da je istraživanje pokazalo da su nastavnici na prvom mestu kada se gleda kome se deca obraćaju zbog problema na internetu.

Tu činjenicu je ocenila kao nešto što vraća nadu, ali ne i to što su roditelji tek na petom mestu.

- Na interentu postoje ista pravila kao i u realnom svetu. Kada učite decu da ne treba da razgovaraju sa nepoznatima, da ne treba da uzimaju ništa od nepoznatih takvo mora da bude pravilo i na internetu, posebno kada su u pitanju negativni komentari, govor mržnje, vređanje - kazala je Beković.

Konferencija u Beogradu o sigurnosti i zaštiti na internetu

Na konferenciji "Bezbedno i konstruktivno korišćenje digitalnih tehnologija" koju je Alo! organizovao, održana je 20. juna u hotelu Mona Plaza u Beogradu, a prisutni su imali priliku da se upoznaju sa najnovijim trendovima i izazovima u digitalnom svetu.

Konferencija je počela uvodnim obraćanjem, nakon čega su održane dve ključne panel diskusije.

Prva diskusija pod nazivom "Mudar i Siguran Klik" okupila je eksperte iz oblasti informacionih tehnologija i obrazovanja, uključujući državnog sekretara Milana Dobrijevića, ministra prosvete Slavicu Dukić Dejanović, kao i generalnog direktora Mtel Bosna i Hercegovina Jelenu Trivan.

Druga panel diskusija, nazvana "Mrak Interneta", bavila se tamnijom stranom interneta. Diskusija je uključivala teme kao što su visokotehnološki kriminal i zaštita dece na internetu, a učestvovale su edukatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Sandra Bakić, Gordana Ćalić, kriminalistički inspektor u Službi za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, kao i popularna influenserka Ruža Rupić.

Kao razlog koji decu obeshrabruje da se požale roditeljima Beković je navela strah od toga da će im zabraniti upotrebu interneta, što, kako je ocenila, ne bi smelo da bude rešenje.

Međutim, svedoci smo da deca varaju za godine, a prosto nisu ni emotivno ni psihološki zrela da prepoznaju manipulaciju i rizike koje vrebaju na mrežama- kazala je ona.

Kao najnebezbedniju mrežu ocenila je Snapčat jer se tu poruke i fotografije brišu za nekoliko sekundi zbog čega nije moguće napraviti ni screenshot ni obezbediti dokaz.

Ukoliko se dete dopisuje sa nekim koga je upoznalo na internetu, bitno je da mu ako mu ta osoba traži da briše prepisku ili ga pita da li ti poruke čitaju mama i tata, to bude neka vrsta alarma, znak da mora da bude oprezno jer se možda iza tog profila krije zlonamerna osoba - nagalsila je Beković.

BONUS VIDEO 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading