Plaža u Grčkoj
Foto: Shutterstock/Ilustracija

Popularna i nimalo bezazlena riba "Dragana" ponovo hara grčkim primorjem. Sezona tek što je počela, a naši turisti uveliko dele iskustva sa ovom otrovnom ribom, čiji ubod nesnosno boli. Iako se godinama unazad govori o tome kako se ponašati u slučaju da vas ubode, pojedini turisti i dalje prave ključne greške.

Kako je podelila u Fejsbuk grupi "Grčka info" jedna žena iz Lazarevca, juče ju je u grčkom moru ubola riba "Dragana" (Dragon fish). Osećaj je bio toliko neprijatan da je mislila da će joj od bola otpasti nokti.

- Ja se trenutno nalazim u Leptokariji i danas sam nagazila na takozvanu ribu "Draganu"! Nemajući pojma na šta sam se ubola, krenula sam mesto uboda da hladim ledom. Nesnosan bol je postajao sve jači, imala sam osećaj da mi neko lomi prste, da mi nokti otpadaju, krenuo je otok sve brže da se širi. Nekako sam uspela da se sa plaže odvučem do lekara. Tamo su mi odmah stavili nogu u vrelu vodu i dali terapiju, tablete protiv alergije i kortikosteroide i rekli da nikako ne smem hladiti mesto uboda da moram dva dana stavljati nogu u toplu vodu i da ne mogu da se kupam. Kažu lekari da me je baš lepo izbola - opisala je ova Srpkinja.

Ipak, ona priznaje da ni sama nije znala kako pravilno da postupi u slučaju uboda ove ribe, te je u prvi mah stavila hladnu oblogu, što nikako ne treba činiti.

Ulcinj

RINA

 

U proteklim godinama naši turisti su se sa ovom otrovnom ribom susretala na obalama i ostrvima Grčke, Hrvatske, Crne Gore i Albanije, a svaki put je scenario bio identičan - do uboda je dolazilo u plićaku u kojem je praktično nevidljiva.

Kada dođe do susreta sa njenim bodljama, iako je bol jak, bitno je da ostanete pribrani. U prvi mah, dok je ubod još svež, najbolje je potopiti stopalo u toplu vodu, odnosno, u vodu temperature čiju vrelinu možete da izdržite. Ovaj proces se vrši usled činjenice da što je voda toplija efekat otrova slabi jer je otrov je termolabilan.

Bitno je da nakon ovog tretmana primite prvu pomoć od doktora u vidu injekcije ili antibiotika.

Nakon što dođe do uboda, sem bola, dolazi do glavobolje, osećaja gušenja, mučnine, teškog disanja, bolova u predelu srca, a dolazi i do pojačanog znojenja. Postoje i neke indicije da kod srčanih bolesnika može doći do infarkta.

Savet stručnjaka iz sfere biologije mora ali i medicinskih radnika je da nakon što vas dragon riba ubode, bolno mesto nikako ne pokrivate, zavijate i ne zatvarate.

plaža

Printscreen

 

Nakon što primite tretman, bolovi se prema svedočenju Srba koji su nažalost imali susreta sa ovom ribom, ponekada nastavljaju i u narednim danima.

- Pre par godina nagazio na nju u Olimpik biču u Grčkoj, mnogo loše iskustvo. Ispustila je veoma snažan otrov koji je doveo do nesvesti. Odmah po ubodu otići kod lekara koji daje injekciju u mesto uboda, odnosno u stopalo - opisao je jedan Srbin svoj susret prošle godine u okviru jedne grupe na Fejsbuku posvećene Grčkoj.

Još gore iskustvo imala je naša državljanka čiji je sin nagazio na dragon ribu u Jadranu.

- Treba se čuvati, to je riba pauk u Hrvatskoj, dragana je zovu u Crnoj Gori. Moj sin sa 15 godina je na Jadranu imao loše iskustvo. Ubola ga dok ju je skidao sa udice, nije znao da je to ta riba... Otok strašan, bol nepodnošljiv, odmah smo morali u hitnu u Makarsku, ali ne ponovilo se nikom. Nikad taj strah neću zaboraviti. Čitala sam da su ribari od nesnosnog bola znali sami sebi prste odsecati, bili su daleko od obale, jer je bol neizdrživ - napisala je ona.

BONUS VIDEO 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading