"SA MALO UZORKA VAŠEG GLASA ONI NAPRAVE REČENICE" Kako da ne postanete žrtva kriminalaca koji se služe veštačkom inteligencijom
Foto: Shutterstock/Shutterstock

Generisanim glasom premijera Miloša Vučevića objavljena je poruka o nepostojećim projektima Vlade, sa naloga Corvus01. MUP i tužilašto traže od kompanije “Meta“ da ukloni navedenu objavu i dostavi podatke o administratoru naloga, sa kog je lažna poruka stigla.

Tužilaštvo apeluje na građane

"Posebno odeljenje za visokotehnološi kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu apeluje na građane da prilikom korišćenja interneta budu obazrivi i da pažljivo čitaju tekstove i gledaju, odnosno slušaju audio i video zapise na internetu, te da ukoliko su usled ovog ili sličnih događaja dovedeni u zabludu da na svoju štetu nešto učine, podnesu prijavu dolaskom u prostorije tužilaštva ili putem elektronske pošte", navodi tužilaštvo.

Upozorenje je pre sedam dana stiglo i od MUP-a Srbije - na lažne snimke koji pozivaju na investicije, otkrivanje podataka i slično.

"Jako je teško videti, otkriti da je to veštački stvoreno i to nije nova stvar. Kriminalci to jako često koriste, sa malo uzorka vašeg glasa oni mogu da naprave neku simulaciju neke rečenice, da traže otkup, kao da su vas oteli ili nešto slično i to se dešavalo. To su stvari koje se kod nas nisu toliko dešavale, ali sad negde dolazi i kod nas, ali jeste veliki problem kako uočiti šta je lažna vest, a šta ne", objašnjava stručnjak za digitalne politike Vladimir Radunović.

Ko može biti žrtva prevara

Žrtva veštačke inteligencije može biti bilo ko, zato upućeni kažu da se treba štititi sa više strana: pojedinac proverom informacija, kompanije brigom o tome kako algoritmi rade i kako mogu biti zloupotrebljeni, a država donošenjem Zakona i regulativa, koje tu oblast regulišu.

"Evropska unija donela je novi zakon o VI, Savet Evrope je doneo novu konvenciju koje predviđaju pravila kako da regulišemo veštačku inteligenciju. Kako bi unapredili upravljanje sadržajima, na onlajn platformama i društvenim mrežama, bilo bi značajno da pratimo i donesemo jedan zakon poput zakona o digitalnim uslugama u Evropskoj uniji", smatra Đorđe Krivokapić sa Fakulteta organizacionih nauka.

Od nedavno, društvene mreže nude opciju korisniku da jasno naznači sadržaj koji je napravljen pomoću veštačke inteligencije.

Prilika za njeno unapređenje biće i u naredne tri godine, kada je Srbija predsedavajuća Globalnom partnerstvu za tu oblast. To je inicijativa koja teži da uspostavi globalne standarde i pravila za razvoj veštačke inteligencije i ubrzanje njenog razvoja. Možda će to biti i prilika da se uspore zloupotrebe.

Zbog napretka tehnologije napredovaće i prevare

Kako funkcionišu ove vrste prevara objasnio je naučni novinar Slobodan Bubnjević ranije za "Blic" TV.

"Ako se ne udubite, ako je reč o nekoj vrsti prevare gde se ove tehnologije koriste da vi upotrebite malo pažnje, da to budu snimci gde biste mogli lako zamisliti da su to uradili ljudi, tada ove tehnologije mogu da budu efektne u domenu prevare", kaže Slobodan Bubnjević.

Činjenica je da će napretkom tehnologije napredovati i načini prevara. Kako onda tome stati na put?

"Uvek apelujemo na građane da budu obazrivi gde i kako ostavljaju lične podatke, podatke o platnim karticama, pa i fotografije sebe i svoje dece koje mogu biti zloupotrebljene. Apelujemo da budu racionalni i da promisle. Uvek navodimo jedan primer - ako imate banku s jedne strane koja vam na godinu dana daje kamatnu stopu koja se meri u nekoliko procenata, a sa druge strane imate nepoznatog koji vam preko društvene mreže nudi da vam udvostruči ili utrostruči za dva ili tri meseca, racionalno je zaključiti da se radi o prevari", istakao je ranije Nikola Čučilović, zamenik načelnika uprave za tehniku MUP-a.

Kolike su kazne za prevaru

"Kada je reč o primeni veštačke inteligencije kao alatke koja će zloupotrebiti ljudsko poverenje, dati prednost na tržištu ili dovesti ljude u zabludu, taj domen je u dobroj meri pokriven postojećim zakonima", rekao je Bubnjević.

Kazne zavise od kvalifikacije krivičnog dela. Ako govorimo o investicionim prevarama, reč je najverovatnije o krivičnom delu prevare za koje sledi kazna od 3 meseca do 10 godina zatvora u zavisnosti od oblika samog krivičnog dela.

(RTS, Blic)

BONUS VIDEO:

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading