dete
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Vatrogasci su u utorak u dve odvojene akcije spasili dvoje dece iz zaključanih automobila, u Makarskoj i Kaštel Lukšiću. U Makarskoj je dete ostalo zaključano u vozilu juče posle 17 sati, a isto se dogodilo i u Kaštel Lukšiću nekoliko sati kasnije, oko 20.30 sati.

Ostavljane dece u zaključanim vozilima u Hrvatskoj je krivično delo, povreda dečjeg prava, za koje je predviđena kazna zatvora do 15 godina.

Kakav je zakonik kod nas za Alo! su otkrili advokati Marko Kovač i Slavka Babić. 

- Kada roditelji ostave dete zaključano u automobilu to sud okarakteriše kao "zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica" što je član 193 u krivičnom zakoniku Republike Srbije. On glasi: Roditelj, usvojilac, staralac ili drugo lice koje grubim zanemarivanjem svoje dužnosti zbrinjavanja i vaspitavanja zapusti maloletno lice o kojem je dužno da se stara, kazniće se zatvorom do tri godine!" - navodi za Alo advokat Marko Kovač. 

Dete ostavili zaključano na 35 stepeni! 

Pre godinu dana ispred jedne prodavnice u Bulevaru kralja Aleksandra dete staro oko tri godine ostavljeno je samo zaključano u kolima sa zatvorenim prozorima. 

Građani su svedočili da je dete ostavljeno više od pola sata na skoro 35 stepeni. Auto je bio pregrejan, a dete zamalo izgubilo svest. 

Kako kažu advokati u Srbiji nije bilo slučajeva gde su se takvi incidenti završavali fatalno. Tokom prošlih godina se dešavalo na teritoriji Hrvatske i Crne Gore.  

- Kada je maloletno lice zatočeno u zaključanom vozilu bez prisustva staratelja ili roditelja, građani su dužni da kontaktiraju policiju koja će momentalno izaći na teren i pomoći detetu. U slučaju da policija ne može da uđe u vozilo momentalno se mobilišu vatrogasne službe. Zbog visine zaprećene kazne, postupci za zapuštanje deteta vode se pred osnovnim sudovima, a predmeti protiv maloletnika su u višim sudovima - navodi za Alo! advokatica Slavka Babić.

Advokatica Babić napominje da nakon intervencije spašavanja ugroženog maloletnika Centar za socijalni rad preduzima naredne korake.

- Centar za socijalni rad preduzima sve mere neodložne intervencije koje se odnose na proveru zdravstvenog stanja deteta i potrebnu zdravstvenu zaštitu, obezbeđenje bezbednog i sigurnog okruženja, kao i starateljsku zaštitu. Centar je dužan da u svakom konkretnom slučaju vrši procenu najboljeg interesa maloletnog deteta i u skladu sa tim preduzima i odgovarajuće mere porodičnopravne zaštite - navodi advokatica. 

Da bi se tragedija izbegla i sačuvao život deteta, imajte na umu ova važna pravila:

  • Toplotni udar je vodeći uzrok smrtnih slučajeva kod dece mlađe od 15 godina u vozilima, i to posle saobraćajnih nesreća.
  • Toplotni udar se događa kad se telo ne može dovoljno brzo ohladiti.
  • Dečje telo se zagreva tri do pet puta brže nego telo odrasle osobe.
  • Kada se ostavi u vrelom automobilu, dete može umreti kada njegova temperatura dostigne 41,5°C.
  • Automobili se brzo zagrevaju! Za samo 10 minuta auto može da se zagreje za 6-7°C.
  • Uvek proverite zadnje sedište da se uverite da su sva deca izašla iz auta kada stignete na odredište.
  • Ne postoji "kratko vreme" tokom koga nameravate da u periodu sa visokim spoljašnjim temperaturama ostavite dete u zatvorenim kolima dok "za čas" ne obavite posao.
  • Ostavite mobilni telefon, torbu ili tašnu na zadnjem sedištu, tako da vas podseti da proverite zadnje sedište kada stignete na odredište, posebno ako vozite više od jednog deteta.

BONUS VIDEO 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading