OSVEŽENJE DONOSI JAČE NEPOGODE, MOGUĆE I SUPERĆELIJE Vremenski obrt od ovog datuma, pa sledi JOŠ PAKLENIH VRUĆINA
- Dakle, već u junu smo imali prvi taj toplotni talas. Imali smo mali predah početkom jula, inače taj predah je trebao malo duže da traje, ali evo, svedoci smo da je već od 7.-8. jula se vreme ponovo promenilo, dakle, ponovo je došao taj vreli afrički vazduh, i sve do 21. jula ćemo imati veoma tople dane, temperature i do 40 stepeni - kaže Ristić.
- Temperatura, kad se približi temperaturi tela, kao što je to sada, znači oko 37 stepeni, i kada pređe te temperatura u tela, čovek više nema šanse da se ohladi putem izračivanja, i počinje da se znoji. Ukoliko taj znoj ne može da isparava, više ne možemo, dakle, da se hladimo. To je sada trenutno slučaj, pošto je veoma sparno, u jutarnjim časovima relativna vlaga dostiže i 100%, dakle, samo što se nije pretvorila u oblak, što bi se reklo, u maglu - objašnjava Ristić.
- Dakle, sad smo u sredini tog toplotnog talasa, u njegovom maksimumu, temperatura će ovih dana dostizati ponegde i 40 stepeni, dakle, treba obratiti pažnju, ako ste na otvorenom, ako ste pod direktnim suncem, morate nekako da se zaštitite ili da stavite šešir. I inostanstvu, na primer, u tim istočnim zemljama koji koriste kišobrane, a evo sad, na primer, Japanke su počele da stavljaju i te šalove natopljene vodom, kojim pomaže da se rashlade. Dakle, pronađite neki način da se rashladite - preporučuje on.
Osveženje, kako najavljuje Ristić, stiže 21. jula u nedelju, s tim što sa tim osveženjem dolaze i te nepogode, te 21. jula trebamo pratiti najave Republičkog hidrometeorološkog zavoda, pošto te nepogode mogu biti i jače, sa vetrovima koji mogu dostizati preko 120 km na čas, izazvati oštećenja na zgradama i potencijalno biti opasne za ljude.
- Danas, evo, na primer, u Italiji dolazi do razvoja velikih oluja. Srećom, ove godine nismo na njihovom putu. Prošle godine smo bili na periferiji ovog afričkog anticiklona sa jakim zapadnim vetrovima koji su doneli te oluje direktno na Srbiju i tada smo imali te superćelijske oluje. Sada, ove godine, smo u samom centru ovog afričkog anticiklona sa slabim vetrovima na visini, tako da ove godine trenutno sad nećemo imati te superćelijske oluje, ali zato smo suočeni sa velikim vrućinama i sparinama - najavljuje Ristić.
Sledeće nedelje, dakle, 21. jula, dolazi to osveženje. Sa tim osveženjem ima uslova da možda bude ponegde i te superćelijske oluje, zato ćemo pratiti ta dešavanja i obavestićemo sve na vreme, dodaje on.
U zadnjih godinu dana beležimo rekorde na planeti Zemlji
- Inače, najtopliji region na planeti Zemlji je baš Balkan, nećete verovati. Temperatura je porasla za 2,5, ponegde i čak i 3 stepena. Rekorder je Bosna i Hercegovina, koja je najtoplija zemlja. Znači, tu je najveća razlika među tih nekih normalnih i izmenjenih vrednosti u zadnjih godinu dana. Mi smo na jednom sedmom mestu na planeti Zemlji. Dakle, naš region se najbrže greje i prošla zima je trajala samo mesec ili dva dana - kaže Ristić.
- Dakle, decembar i januar su jedini meseci kad je bila ta prava zima. Inače, već od februara je počelo neko proleće koje je brzo prilazilo u leto. Ove godine je došlo do promene s tiče tog nekog pacifičkog stanja. Znači, iz El-Ninja smo prešli u La Ninju, to je sniženje te temperature tog pacifičkog okoliša i nadamo se da će ove godine zima biti nešto normalnija, što bi se reklo, dakle, sa više snega, hladnija, da će sama jesen biti nešto svežija nego što je prethodno bila.
- Ovo leto će očigledno biti veoma toplo. Posle ovog kratkotrajnog zahlađenja koje ide krajem jula, znači od 21. jula, ponovo u avgustu možemo očekivati novi afrički talas koji će trajati između 10 i 15 dana. Dakle, ponovo, temperatura je oko 40 stepeni do septembra. Polako, temperature će postepeno opadati. Za sada, meteorološki modeli ukazuju na to da će septembar biti nešto svežiji nego što je bio prošle godine, kao i oktobar, tako da ćemo najverovatnije brže ući u jesen i u zimu - zaključuje Ristić.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)