tornado
Foto: Alo/Profimedia

Pojava pod nazivom "pustinjski đavo" snimljena je juče tokom nevremena u Sjenici. Vrtlog koji podseća na mali tornado nosio je sve pred sobom i dizao veliku količinu prašine. Ipak, mnogi građani uplašili su se od ovog prizora, a istina je da razloga za paniku nema.

Čak i pre dve godine, u leto 2022, u Srbiji je došlo do pojave vetra koji stvara vrtlog prašine što je mnoge tada podsetilo na katastrofalni tornado.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

 

Kako je „Blic“ tada pisao, reč je o pojavi koja se zove „Dust devil“, a prevodi se kao „Pustinjski đavo“ jer je česta pojava u pustinjama i na mestima gde ima peska i prašine.

Ova pojava zabeležena je juče u Sjenici, a samo dan ranije i kod Vrbasa.

Kako nastaje pustinjski đavo

Karakteristično za ovu pojavu je da je obrnuta od tornada, jer tornado nastaje iz oblaka ka zemlji, a mi smo svedoci vrloga koji nastaje i ide od zemlje prema gore.

Posledica je toga što se donji deo atmosfere jako zagreje i topao vazduh koji je po zakonu fizike lakši se penje gore usled čega nastaje vrtložno kretanje, i liči na tornado, ali nema njegovu snagu i traje kratko.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by NS Uživo (@nsuzivo.rs)

 

Tek malo zakovitla prašinu ili pesak, i nestane!

U RHMZ su rekli da se vrtlog prašine, koji je 18. jula 2022. osmotren i na području Čačka, najčešće formira pri vedrom vremenu u najtoplijem delu dana, kada pregrejan vazduh počne brzo da se uzdiže kroz hladniji sloj vazduha iznad njega.

Stručnjaci Zavoda su objasnili da se zbog toga javlja lokalni centar niskog pritiska u prizemlju. Tada otpočinje horizontalno strujanje okolnog vazduha ka oblasti niskog pritiska i konačno dolazi do uspostavljanja rotacije.

Potencijalno opasna pojava

-"Pustinjski đavo" je najčešće bezopasan, tipičnog prečnika 0,5 – 1 metar, dok mu je visina nekoliko metara. Ipak u prirodi su osmotreni i veliki vrtlozi prašine prečnika oko 10 metara i visine oko 1 kilometra, ali i za jedne i za druge je zajednično da traju veoma kratko. Veliki vrtlozi ipak, zbog veće brzine rotacije, mogu biti potencijalno opasni - rečeno je „Blicu“.

Ove brzine su u svakom slučaju daleko manje od onih koji se javljaju u trombama ili pijavicama.

-Trombe, pijavice i tornada su pojave koje se javljaju u oblasti grmljavinskih, olujnih ili kumulonimbusnih oblaka, dok se „dust devil“ uglavnom javlja pri vedrom vremenu.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading