prebilovci
Foto: Alo/Alo.rs/ Vladimir Marković

Otvaranje stalne izložbene postavke biće održano u ponedeljak, 5. avgusta 2024. godine, sa početkom u 20 časova u Domu kulture „Sveti kralj Milutin“ u Prebilovcima, tom prilikom prisutnima će se obratiti podpredsednik Vlade Republike Srbije,  Aleksandar Vulin, ministar informisanja i telekomunikacije,  Dejan Ristić i Bojan Arbutina, v.d. direktor u Muzeju žrtava genocida.

prebilovci

Alo.rs/ Vladimir Marković

 


Na pres konferenciji povodom otvaranja stalne izložbene postavke, vršilac dužnosti direktora Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina istakao je da se neki zločini po svojoj beskrupuloznosti , bestijalnom načinu ubijanja i monstruoznosti izdvajaju od drugih.

- Kada govorimo o tom periodu i o zločinima Nezavisne Države Hrvatske nad srpskim narodom, koji je bio podvrgnut genocidnoj politici, koja je dolazila iz Zagreba i kojom je upravljao poglavnik Nezavisne Države Hrvatske, Ante Pavelić, prva asocijacija zaista su nam Jasenovac, Jadovno, Gospić, brojne Dalmatinske i Ličke jame, ali kada govorimo o Hercegovini, prva asocijacija su nam svakako Prebilovci i monstruzni zločini koje su Hrvatske i muslimanske ustaše počinili nad Prebilovčanima u avgustovskim danima 1941. - kaže Bojan Arbutina. 

prebilovci

Alo.rs/ Vladimir Marković

 


Muzej žrtava genocida po prvi put organizuje stalnu izložbenu postavku izvan teritorije Republike Srbije, a inicijativa je potekla od prethodnog direktora Muzeja žrtava genocida gospodina Dejana Ristića. 


Muzej žrtava genocida i Fondacija Muzeja žrtava genocida donirali i novčana sredstva za obnovu hrama i gradnju dodatnih objekata oko hrama koje će biti u mogućnosti da prime sve zainteresovane ljude, poklonike koji dolaze da se poklone Svetim Novomučenicima Prebilovačkim i da saznaju nešto više. 


- Ova izložbena postavka tu je da  pruži ruku svim narodima u procesu pomirenja svih ljudi koji žive na ovim prostorima jer smo mi u Muzeju žrtava genocida u potpunosti uvereni da samo istorijska istina može dovesti do pomirenja svih naroda i kad se svi zagledamo u našu sopstvenu prošlost da pronađemo te poruke koje će nas voditi dalje u neku bezbrižniju budućnost - ističe direktor Muzeja žrtava genocida.


Autori stalne izložbene postavke su Jasmina Tutunović Trifunov, viši kustos u Muzeja žrtava genocida, g. Predraga Loze, istoričar u Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, g. Dragoslav Ilić, istoričar u Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica i g. Bojana Arbutine, v.d. direktora u Muzeju žrtava genocida ,kao i autor postavke je g. dr um Nikola Radosavljević, programski direktor Muzeja žrtava genocida.
prebilovci

Alo.rs/ Vladimir Marković

 

Za potrebe stalne izložbene postavke urađena i replika stolice prebilovačke učiteljice Stana Arnaut koja simbolizuje patnju i stradanje meštana Prebilovaca u jednom od najkrvavijih zločina počinjenih na teritoriji Nezavisne Države Hrvatske.


- Posetioci će moći da vide jedan zaista potresan eksponat, a to je stolica Stane Arnaut. Stana Arnaut je bila učiteljica u Prebilovcima pre rata, bila je rodom iz Hercegovine i ono što vezuje za Stanu Arnaut jeste njena mučenička smrt. Upravo u toj školi, danas Domu kulture, gde otvaramo stalnu izložbenu postavku, ona je bila zatočena sa svojim mučenicima, uhapšena je 5. avgusta i istog dana je bila podvrgnuta strašnim mučenjima, silovanjima, prebijanjima od strane hrvatskih i muslimanskih ustaša, koji su pre rata, pre Drugog svetskog rata, bili njeni učenici. Upravo u toj školi je bilo zatočeno preko stotinu i nešto dece do 12 godina, koje su takođe ubijane na najsvirepije načine, koje ljudski um ne može jednostavno pojmiti - objašnjava   Bojan Arbutina i dodaje: 


- Kada sa današnjim meštanima pričate i pitate ih koje osećanje ih vezuje i koje osećanje im budi taj zločin iz 1941. godine, svi u glas sa onako drhtavim glasom kažu da pošto su , uglavnom su muškarci preživeli koji su bili u vojsci, žene, deca i starci su zaklani i bačeni u jamu, ti preživeli muškarci su već 1941. i 1942. godine ponovo počeli da se žene, da rađaju decu i toj  deci su davali imena svoje ubijene dece tokom avgusta 1941. godine i danas koga god u stvari pitate u Prebilovcima šta im je najteže, oni kažu da im je najteže kada su ih roditelji zvali a zapravo su dozivali svoju nikada prežaljenu decu. 

prebilovci

Alo.rs/ Vladimir Marković

 


Realizaciju projekta podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije i Fondacija Muzeja žrtava genocida na čelu sa upraviteljem g. Stankom Debeljakovićem.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading