zalazak sunca
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Maja Eremić Savković iz Direktorata za radijacionu i nuklearnu bezbednost i sigurnost Srbije rekla je da u proteklih 48 sati nije došlo do povećanja nivoa radioaktivnosti u nuklearnoj elektrani u Zaporožju, Evropi i našoj zemlji. 

Svetska javnost smatra da nuklearke treba izmestiti iz ratnih dejstava, istakla je Eremić Savković za RTS i naglasila da širom Srbije postoji preko 30 stanica za merenje radijacije.

Ukazala je na važnost tačnih i pravovremenih informacija.

"I dalje kontrolišemo radioaktivnost u vazduhu putem mernih stanica u našoj zemlji. Događaj koji se desio u nedelju, u kasnim večernim satima bilo je evidentiranje dima u delu nuklearke u Zaporožju, koji nije mogao da utiče na nuklearnu sigurnost elektrane i da dovede do katastrofalnih događaja i akcidenata", ukazala je Eremić Savkovićeva. 

Ona je za RTS rekla da prema svim izveštajima IAEA, nivo radioaktivnosti nije bio povišen.

Prema njenim rečima, ovakav događaj, imajući u vidu da se nuklearke nalaze u području ratnih dejstava, utiče na njenu bezbednost, što treba izbeći.
"Međunarodna javnost stalno naglašava da bi nuklearne elektrane trebalo izmestiti iz samog sukoba, ako je to moguće", podsetila je Eremić Savkovićeva.

Kako je rekla ona, direktorat i međunarodna javnost, od početka ratnih dejstava, od februara 2022. godine, intenzivno razmenjuju informacije i analiziraju situaciju u Ukrajini - radijacionu i nuklearnu sigurnosti i bezbednosti na teritoriji Ukrajine.

"Procenjujemo na koji način bi bilo kakav akcident na toj teritoriji mogao da utiče na radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost naše zemlje. Intenzivno pratimo nivo radioaktivnosti u životnoj sredini, putem našeg redovnog monitoring", objasnila je Eremić Savkovićeva. 

Ističe da intezivno prate merenja doze gama zračanja u vazduhu i radioaktivnost zato što bi se, u slučaju da dođe o nuklearnog akcidenta, širili putem kretanja vazdušnih masa i padavina.

Nuklearka Zaporožje ne radi, ali u njoj je ipak i nuklearni materijal i nuklearni otpad, pa se postavlja pitanje koliko su zaštićeni.

"Sve aktivnosti nuklearke su u protekle dve godine svedene na minimum. Reaktori su u fazi hladnog gašenja. Preduzete su sve sigurnosne i bezbednosne mere kako bi se ublažio bilo kakav potencijalni akcident", dodaje ona.

Maja Eremić Savković kaže da Srbija ima i simulacije na moguće akcidente u nuklearki i smatra da je naša zemlja spremna u velikoj meri na takve situacije.

"Postoje određeni kapaciteti kojima raspolažemo u regulatornom telu. Tu je i naša stručna javnost i laboratorije koje su podrška prilikom donošenja odluka. Niz informacija je potrebno da biste doneli odluku koje mere treba primeniti kako bi zaštitili život i zdravlje naših građana", rekla je Eremić Savkovićeva.

Prema njenim rečima, poslednjih godinu i po dana postoji specifičan program koji ima mogućnost procene kretanja radioaktivnog oblaka, te doze koju bi primilo naše stanovništvo ako bi došlo do akcidenta prilikom koga bi se oslobodile radioaktivne supstance u životnu sredinu.

"Taj program koji posedujemo, jedna je od dodatnih informacija pri donošenju odluka. Tu je i komunikacija sa međunarodnom zajednicom, te naši sistemi merenja doze gama zračenja u vazduhu, laboratorije koje bi merile radioaktivnost na teritoriji  zemlje", objašnjava Eremić Savkovićeva.

Ona je rekla da su instalirane nove merne stanice za merenje radijacije širom Srbije, kojih ima ukupno 31.

"Imamo četiri nove stanice koje ukazuju koji radio-nukleidi su u vazduhu, kao i jednukoja meri radioaktivnost aerosola. Od sedam koje smo imali u proteklom periodu, sada imamo preko 30, gde možemo dobiti ovakve podatke. Uglavnom je cela površina naše zemlje pokrivena sa akcentima na delove koji su bliži nuklearkama u našem okruženju", navodi ona i dodaje da su to Mađarska, Bugarska, Rumunija.

Ostalo je da se instalira još jedna stanica koja bi merila radioaktivnost reke Dunav i na taj način bi dodatno kontrolisali radioaktivnost te reke, koja je nizvodna od nuklearne elektrane Pakš, rekla je ona.

Maja Eremić Savković kaže da se naše stanovništvo plaši svega što ne možemo da osetimo našim čulima na uobičajan način. 

(Tanjug)

BONUS VIDEO

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading