MUP
Foto: Printscreen/Instagram/mupsrbije

Biciklisti bi, kako se ističe, trebalo da zaštite glavu nošenjem kacige, da nose fluoroscentni prsluk ili da se oblače u žive boje koje su uočljive drugim učesnicima u saobraćaju i da koriste svetla na biciklu kako bi bili viđeni. Prilikom kretanja noću ili u uslovima smanjene vidljivosti obavezno je upaljeno belo svetlo na prednjoj i crveno na zadnjoj strani bicikla, navodi se u apelu MUP-a.

Tamo gde postoji biciklistička staza treba voziti po njoj, desnom stranom. Biciklisti treba da poštuju pravila, a kada voze putem gde ne postoji biciklistička staza, smeju da koriste kolovoz u širini od najviše jednog metra od desne ivice. Kada prelaze ulicu na pešačkom prelazu, biciklisti bi trebalo da siđu sa bicikla i guraju ga pored sebe. Takođe, nikada ne smeju da se provlače između vozila u saobraćaju.

Tokom vožnje, biciklisti ne treba da koriste mobilni telefon i slušalice, jer neće biti dovoljno skoncentrisani i primetiti opasnost. Preporučuje se i da provere ispravnost bicikla.

"Biciklom ne upravljaj pod dejstvom alkohola i/ili narkotika", navodi se u apelu MUP-a. Mlađi od 12 godina ne smeju upravljati biciklom na javnim putevima. Dete koje je napunilo devet godina može upravljati biciklom u pešačkoj zoni usporenog saobraćaja, u zoni gde je ograničenje 30 na sat, zoni škole i nekategorisanog puta. Vozač stariji od 18 godina može prevoziti dete do 8 godina starosti na posebno ugrađenom sedištu, dodaje MUP.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading