stršljenovi
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Postoji nekoliko načina na koje možemo da ih se rešimo i sami, pre dolaska profesionalaca. Ipak, iskusni lovci upozoravaju da treba biti vrlo oprezan, jer samo jedan ubod stršljena može biti smrtonosan.

Stršljenovi su leti najaktivniji jer im odgovara suva i topla klima kako bi mogli da lete i preživljavaju. Baš zbog toga ovog leta nisu retkost ogromna legla na tavanima i krovovima kuća širom Srbije.

Kako se rešiti stršljena?

Najbolje je potpuno ukloniti gnezdo, čime se sprečava ponovna izgradnja zajednice. To se može učiniti samo dobrom opremom, višestruko jačom od klasičnog pčelarenja (ubod stršljena je do 5 mm).

Takođe je moguće uništiti insekte tretiranjem insekticidom.

Prskanje se može obaviti komprimiranim raspršivačem koji je namenjen samo za ove vrste insekata. Ovaj namenjeni sprej ima dozator na prskalici, koji usmerava mlaz tekućine, koji je pod pritiskom, a takav mlaz može doseći i do tri metra, što je realno dovoljna udaljenost da poprska mesto gde se nalazi gnezdo.

Takođe, i korištenje koncentrata insekticida (osatox-koncentrat) koji prema uputstvu proizvođača treba razblažiti vodom, te potom staviti u raspršivač s nastavkom za raspršivanje, čime je omogućena sigurna udaljenost.

Zamke od piva ili soka rešavaju problem

Zamke za stršljenove vrlo su efikasne.

Plastične boce s otvorima u sredini, u koje ulijemo malo piva ili voćnog soka, prava su zamka, u koju se svakodnevno uhvati mnoštvo ovih insekata.

Uz stelju se mogu staviti i lepljive trake ili lepak za miševe na kartonu, a kao mamac koristimo komad ribe ili mesa.

Tako ne privlačimo korisne pčele, ali je zato miris užeglog mesa stršljenima neodoljiv. Kada se jedan uhvati, ubrzo ih se skupi mnogo, prenosi Novi.ba.

Kada vas ujede jedan, napašće vas ceo roj

Ipak, naš najpoznatiji hvatač zmija i lovac na Stršljene Vladica Stanković napominje da građani moraju da budu veoma oprezni kada su ovi insekti u pitanju jer njihov ujed privlači ceo roj.

"Kada smo blizu stršljenova, oni nas mogu osetiti kao pretnju i reagovati napadom. U slučaju ujeda, stršljen oslobađa feromon, miris koji daje uzbunu ostalim stršljenima, što rezultira organizovanim napadom. Najčešći su ujedi u predelu glave, vrata i gornjih ekstremitetima, jer obeležavaju mesto ujeda feromonima, privlačeći druge, što može dovesti do višestrukih ujeda na istom mestu", rekao je ranije za "Blic" Vladica Stanković, stručnjak za stršljene i zmije.

Najveća opasnost od stršljenova je za ljude koji su alergični. Ujed može biti posebno opasan ako otrov dospe u arteriju, što može brzo izazvati gušenje.

Svi ujedi stršljena su otrovni, ali anafilaktički šokovi se javljaju samo kod alergičnih osoba, dok ostali obično ne reaguju tako dramatično.

On savetuje da se u slučaju susreta sa stršljenima pozove stručna osoba.

On je ranije pojasnio da će stršljena zbog toplog vremena biti sve do kraja septembra.

BONUS VIDEO:

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading