POGODIĆE NAS ZEMLJOTRES DO 5 RIHTERA! Stručnjaci upozoravaju da su ovo su najugroženiji delovi Srbije
Seizmolozi upozoravaju i da postoji velika mogućnost da Srbiju pogodi zemljotres jačine 5 stepeni po Rihterovoj skali, međutim, kada će se to desiti ne može se precizno definisati. Kao najugroženije područje u našoj zemlji, seizmolozi izdvajaju Šumadiju, ali i deo zapadne Srbije.
- Obradio sam podatke od 60. godina do danas i ono što se može videti je da naš region aktivniji u jesen i proleće kada su u pitanju zemljotresi. Svake jeseni imamo zemljotrese oko 4 Rihtera. Zanimljivo je da, kada je u pitanju naš region više zemljotresa u jesen zabeleženo na teritoriji Hrvatske, dok je u proleće to na teritoriji Bosne i Hercegovine - kaže Ristić.
Ristić ističe da do decembra traje seizmička godina i da ćemo tek videti da li će se i u kom intenzitetu zatresti na našem području. Ono što je još zanimljivo jeste da je u ovom periodu i Aurora borealis vidljivija na našim prostorima, što smo imali prilike da uočimo ovih dana.
Interesantno je da je i polarna svetlost vidljivija češće u proleće i jesen na našim prostorima. Zašto je to tako, nema objašnjenja, statistika pokazuje ovako - kaže Ristić za "Pink".
Očekuje se zemljotres magnitude oko 5 stepeni
Seizmološkinja Ana Mladenović nedavno je izjavila da se očekuje zemljotres magnitude oko 5 stepeni u Srbiji i to u području Šumadije, koje i važi za najtrusnije kod nas. To bi moglo da se desi u narednih desetak godina.
- Ono što smo mnogo puta govorili do sad je da nas očekujem neki zemljotres koji bi imao magnitudu oko 5 stepeni i njega i dalje očekujemo, samo ne znamo kada ali desiće se negde u Šumadijskom delu najverovatnije – rekla je Mladenović i dodala da je ova tvrdnja zasnovana na geološkim istraživanjima ali i statistici i broju decenija koji je prošao od prethodnog udara u tom delu Srbije.
Mladenović kaže da geolozi i seizmolozi prate i istražuju rasede koji su direktno odgovorni za dešavanje zemljotresa i onda na osnovu njihove geometrije, kinematike, odnosno brzine i načina kretanja mogu da pretpostavke koji bi rased mogao da bude odgovoran za dešavanje zemljotresa u budućnosti.
Ovo su područja u Srbiji koje može pogoditi zemljotres
Seizmološkinja Mladenović objasnila je da, kada je u pitanju Srbija, ovo su najtrusnija područja:
- Kopaonik,
- dolina zapadne Morave,
- dolina Velike Morave,
- Kraljevo,
- Trstenik,
- Kruševac,
- naviše ka planini Rudnik,
- Valjevo,
- Lazarevo,
- Mionica i
- eventualno Svilajnac i Paraćin.
Objašnjava da u Srbiji ne može da bude jačih zemljotresa od 6 stepeni po Rihterovoj skali zato što smo daleko od mesta gde se generiše tektonski napon.
- Kod nas ne može ništa specijalno veliko da se stvori – tvrdi Ana Mladenović.
Ona je istakla i da je centralna Srbija najtrusnije područje.
Ovo je spisak svih najjačih zemljotresa otkad se seizmološka aktivnost beleži u Srbiji i prvi na spisku je upravo Svilajnac oko kog podrhtava tle i ovih dana:
- Svilajnac, 8. april 1893. - 5,8 stepeni po Rihterovoj skali
- Lazarevac, 24. mart 1922. - 5,7 stepeni po Rihterovoj skali
- Rudnik, 15. maj 1927. - 5,9 stepeni po Rihterovoj skali
- Kopaonik. 18. maj 1980. - 5,8 stepeni po Rihterovoj skali
- Maljen, 29.septembar 1998. - 5,7 stepeni po Rihterovoj skali
- Peć, 11. februar 1662 - . 5,5 stepeni po Rihterovoj skali
- Jagodina, 4. februar 1739. - 5,5 stepeni po Rihterovoj skali
- Vranje, 26. februar 1755. - 5,1 stepeni po Rihterovoj skali
- Golubac-Nova Moldava, 10. oktobar 1879. 5 - stepeni po Rihterovoj skali
- Krupanj, 25. jul 1906. - 4,6 stepeni po Rihterovoj skali
- Vitina, 10. avgust 1921. - 5,4 stepeni po Rihterovoj skali
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)