HLADNI FRONT STIGAO U SRBIJU Biće mraza i magle, a evo kada stiže kiša
Foto: Tanjug/Tanjug

Sunčanije vreme se očekuje u Banatu i delu centralne Srbije, dok će se popodne oblačnost smanjiti u većem delu zemlje.

"Ipak, u Timočkoj Krajini, na zapadu i jugoistoku oblačnost će se zadržati tokom većeg dela dana," kažu iz RHMZ-a.

Kakvo će biti vreme u narednih 7 dana?

U narednih sedam dana prognoziraju se hladna jutra sa temperaturama između 0 i 10 stepeni, dok će dnevne temperature dostizati 12 do 16 stepeni. Severni i severoistočni vetar biće slab do umeren. U Beogradu se očekuje slično vreme, sa jutarnjim temperaturama od 3 do 7 stepeni i najvišom dnevnom temperaturom oko 13 stepeni.

Tokom sledećih dana, jutarnji mraz će postati učestaliji, posebno u mestima sa maglom, dok će dnevne temperature ostati stabilne, između 12 i 17 stepeni. Očekuje se suvo vreme sa sunčanim intervalima u većem delu Srbije.

Oslabljeni hladni front iz Rusije donosi niže temperature

Meteorolog Slobodan Sovilj iz Nacionalnog centra za hidrometeorološki sistem RHMZ-a izjavio je za "Blic" da je u Srbiju juče stigao oslabljeni hladni front, deo ciklona čiji je centar u Rusiji.

"Dosta je udaljen od našeg područja i neće usloviti značajnije padavine u našim krajevima, ali će usloviti umeren jači severozapadni vetar i lokalnu retku pojavu slabe kratkotrajne kiše. Međutim, sa prolaskom tog fronta imaćemo hladniju vazdušnu masu koja će se stacionirati u našim krajevima. Maksimalne temperature u većini mesta će biti između 10 i 16 stepeni od 3. novembra i u nastavku prve dekade meseca," kaže Sovilj.

Očekuje se stabilno vreme bez padavina, uz pojavu magle i slabog mraza na dva metra visine u jutarnjim satima. Sovilj objašnjava da će mraz pri tlu biti umerenog intenziteta, sa minimalnim temperaturama između -3 i +2 stepena, dok će dnevne temperature ostati između 10 i 16 stepeni Celzijusa. Uprkos jutarnjim maglama i oblacima, u toku dana će biti sunčanih perioda.

Kada dolaze padavine?

Kako se približavamo drugoj polovini novembra, očekuje se da će suvo vreme biti prekinuto dolaskom kišnih perioda.

"Druga dekada novembra će početi na sličan način. Sve dok imamo dominaciju polja visokog vazdušnog pritiska širom evropskog kontinenta veći deo Evrope imaće suvo vreme. Svi frontalni sistemi sa Atlantika premeštaće se preko Britanskih ostrva na sever ka Skandinaviji, a zatim u Rusiju s jedne strane, dok ćemo s druge strane imati povremene padavine u regionu Sredozemlja zbog oslabljenje ciklonske cirkulacije u tom području. U svim ostalim delovima Evrope dominantno je polje visokog vazdušnog pritiska. Cirkulacija će se najverovatnije poremetiti tek sredinom meseca," kaže Sovilj.

Nakon promene cirkulacije u atmosferi, očekuje se veća verovatnoća za dolazak vlažnog vazduha sa severozapada, što će doneti oblačnost i padavine u vidu kiše na području Srbije. Prema dugoročnoj prognozi RHMZ-a, očekuje se prosečna količina padavina za novembar, sa vrednostima od 40 do 70 mm u nižim predelima i do 90 mm na planinama. Glavni period padavina predviđa se za drugu polovinu meseca kada će anticiklonalno polje koje trenutno donosi suvo vreme početi da popušta.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading