hitna pomoć
Foto: Alo/Foto: Shutterstock

Izazov poznat kao "igra gušenja," o kojem je Telegraf već upozorio, rapidno se širi među osnovcima i srednjoškolcima u Srbiji, izazivajući ozbiljnu zabrinutost. Posebno alarmantno je što lokalni mediji iz Novog Pazara beleže incidente u kojima učestvuju učenici.

Na snimku zabeleženom u OŠ "Desanka Maksimović" u Novom Pazaru vidi se kako učenik stoji uza zid zadržavajući dah dok ne izgubi svest. Oko njega stoji grupa dečaka koji ga najpre pridržavaju, a nakon gubitka svesti spuštaju ga na pod i pokušavaju da ga povrate.

Povodom ovog incidenta, novinari Sandžak televizije obratili su se školi, koja je potvrdila da su preduzete sve neophodne mere. U dopisu škole se navodi da su sazvani vanredni roditeljski sastanci, obaveštene nadležne institucije, i izrađeni planovi pojačanog vaspitnog rada sa učenicima. Preventivne aktivnosti će se intenzivirati, uz veće uključivanje roditelja i zaposlenih u edukaciju o bezbednom korišćenju digitalnih tehnologija.

Slični incidenti zabeleženi su i u drugim gradovima Srbije, dok je u Italiji ovaj izazov odneo život 12-godišnje devojčice, dodatno osvetljavajući opasnosti koje nosi.

Stručnjaci upozoravaju na ozbiljne posledice

Psihološkinja Naida Karasalihović Bulić upozorila je na dugoročne posledice ovakvih igara, koje mogu izazvati akutne i posttraumatske simptome kod dece. "Trauma se može manifestovati kroz anksioznost, depresiju, strah ili poteškoće u učenju, a ponekad se javi i godinama kasnije, kada neki okidač vrati sećanje na stresni događaj," objasnila je.

Doktorka Biljana Đerković dodatno je ukazala na fizičke rizike. "Deca ne znaju da li njihovi vršnjaci imaju zdravstvene probleme poput srčanih mana ili epilepsije. Svaki nedostatak kiseonika, makar trajao samo 15 sekundi, štetan je za organizam, a produženo gušenje može biti kobno," istakla je.

Poziv na akciju roditeljima

Rastuća popularnost ovog izazova jasno pokazuje potrebu za većom pažnjom roditelja prema tome kako njihova deca koriste društvene mreže, posebno TikTok. Pravovremeno reagovanje i edukacija mogu sprečiti tragične ishode i zaštititi decu od opasnih trendova.

(sandzakpress.net)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading