NAJEZDA SIFILISA I GONOREJE U SRBIJI! Naglo skočio broj obolelih - evo koje su udarne OPŠTINE!
Broj obolelih od polno prenosivih bolesti porastao je u 2023. godini u Srbiji u odnosu na prethodnu godinu, a prošle godine primetan je porast gonoreje, sifilisa i hlamidijaze.
Kao i prethodnih godina najugroženije populacije polno prenosivim bolestima su mladi i adolescenti uzrasta od 15 do 24 godine, zatim muškarci koji imaju seks sa muškarcima i osobe koje se bave seksualnim radom.
Hlamidijaza više pogađa žene, dok su sifilis i gonoreja najučestaliji kod muškaraca.
Hlamidijaza skočila za 28 odsto
I u 2023. godini, kao i ranijih godina, hlamidijaza je bila najučestalija polno prenosiva infekcija. Prijavljeno je 458 slučajeva, i u poređenju sa 358 slučajeva hlamidijaze u 2022. godini, to predstavlja porast za 28 odsto.
- Međutim, ako se gleda period od 2014 do 2023. godine stopa incidencije hlamidijaze u 2023. godini je dva puta manja od stope registrovane 2014. godine - navodi se u Godišnjem izveštaju o zaraznim bolestima u 2023. godini Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
U obolevanju od hlamidijaze dominiraju žene, 6 prema jednom muškarcu, a najviše zaraženih je u uzrasnog grupi od 20 do 29 godina, zatim od 30 do 39.
- Hlamidijaza je registrovana i kod 24 osoba starosti od 15 do 19 godina - pokazuje ovaj izveštaj.
Hlamidijaza najčešće protiče asimptomatski
Hlamidijaza je seksualno prenosiva bolest koja se prenosi među seksualnim partnerima vaginalnim, analnim ili oralnim putem i najčešće protiče asimptomatski kod 50 odsto muškaraca i 70 odsto žena.
Kretanje obolelih od hlamidijaze po godinama
- 2019 - 776
- 2020 - 425
- 2021 - 319
- 2022 - 358
- 2023 - 458
Sifilis porastao za 17 odsto
Sifilis je prošle godine zvanično dijagnostikovan kod 352 osobe što je 17 odsto više u odnosu na 2022. kada su registrovana 302 slučaja. Naviše su oboleli muškarci i to u uzrastu od 20 do 39 godina.
- U 2023. godini najveći broj slučajeva (162) zabeležen je u Beogradu. U apsolutnom broju slučajeva u Beogradu dominiraju muškarci (158 slučajeva), uz pretpostavku da je veći deo registrovanih slučajeva među muškarcima koji imaju seks sa muškarcima. U Vojvodini je ukupno registrovano 160 slučajeva,i to najviše u Južnobačkom okrugu (121) a zatim u Zapadnobačkom okrugu i Sremskom okrugu.
U centralnoj Srbiji, najviše stope incidencije po okruzima registrovane su u:
- Braničevskom okrugu
- Šumadijskom okrugu
- Podunavskom okrugu
- Pomoravskom okrugu
- Kolubarskom okrugu
- Topličkom okrugu
- Moravičkom okrugu
Pet okruga nije prijavilo nijedan slučaj sifilisa - Zlatiborski, Raški, Rasinski, Pirotski i Jablanički.
Kretanje obolelih od sifilisa po godinama
- 2019 - 203
- 2020 - 162
- 2021 - 238
- 2022 - 302
- 2023 - 352
Visok skok obolelih od gonoreje
Gonoreja je u 2023. godini po učestalosti na trećem mestu u grupi polno prenosivih bolesti na teritoriji, posle hlamidijaze i sifilisa. Prijavljen je 121 slučaj, što je u odnosu na prethodnu, 2022. godinu, više za 53 odsto.
Beograd prednjači po broju slučajeva, sa 106 prijavljenih slučajeva, a iza njega su Toplički okrug, Nišavski, Pomoravski i Mačvanski okrug. U Vojvodini, posmatrano po okruzima, najviše stope incidencije su registrovane u Južnobačkom i Severnobanatskom okrugu.
I od gonoreje najviše su obolevali muškarci - 117 njih u odnosu na 4 žene, i takođe u uzrasnoj grupi od 20 do 29 godina.
- Distribucija prijavljenih slučajeva gonoreje u odnosu na pol ukazuje da ova infekcija najčešće prolazi asimptomatski kod žena, te ostaje nedijagnostikovana - navodi se u izveštaju Batuta.
Kretanje obolelih od gonoreje po godinama
- 2019 - 107
- 2020 - 54
- 2021 - 106
- 2022 - 79
- 2023 - 121
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je letos na povećan rizik od seksualno prenosivih infekcija kao i od neželjene trudnoće zbog smanjene upotrebe sredstava za kontracepciju među mladima.
Prema izveštaju koji je uradila SZO skoro trećina adolescenata (30 odsto) prijavila je da nije koristila ni kondom a ni kontraceptivnu pilulu pri seksualnom odnosu, odnosno da je između 2014. i 2022. godine, udeo seksualno aktivnih mladih ljudi koji su koristili kondom prilikom seksa pao sa 70 na 61 odsto među mladićima i sa 63 na 57 odsto među devojkama.
Hlamidija je najčešća od svih polno prenosivih bolesti. Od nje češće obolevaju žene nego muškarci. Može inficirati matericu kod žena, uretru i rektum kod žena i muškaraca. Ređe može da inficira grlo i oči.
Simptomi i znaci bolesti se javljaju od prve do treće nedelje posle infekcije.
Simptomi hlamidije kod muškaraca:
- beličasti, sluzav ili zamućen sekret iz penisa
- pečenje pri mokrenju
- bol i otok testisa
Simptomi hlamidije kod žena:
- crvenilo i otok grlića materice
- učestale potrebe za mokrenjem
- bol pri mokrenju, tokom seksa i u donjem delu stomaka
- ponekad krvavljenja posle odnosa
Ukoliko se ne leči, kod žena može kasnije da izazove i vanmateričnu trudnoću, sterilitet, a kod muškaraca epididimitis i sterilitet.
Infekcija se može preneti sa inficirane majke na dete tokom porođaja. Leči se antibioticima.
Sifilis se direktnim kontaktom, tokom oralnog, genitalnog i analnog seksa, inficirana majka može da zarazi dete tokom trudnoće ili na porođaju.
Sifilis ima četiri stadijuma - primarni, sekundarni, latentni i tercijarni, pa i simptomi zavise od njih.
Bolest se javlja posle inkubacionog perioda od devet do 90 dana (u proseku 21 dan), a odlikuje se pojavom bezbolne ranice, čistog dna, bedemastih ivica, promera od jedan do tri centimetara na genitalijama, u ustima, u grlu, u anusu, i na prstima.
Sekundarni stadijum karakteriše se osipom na koži, latentni nema simptoma, dok se u tercijarnom, javljaju promene na koži koje se zovu gume, a kojim su zahvaćeni unutrašnji organi, prvenstveno nervni i kardiovaskularni sistem.
Sifilis se uspešno leči penicilinom.
U narodu je poznata kao kapavac ili triper. Gonoreja se prenosi se oralnim, vaginalnim i analnim seksom, a može i sa inficirane majke na dete tokom porođaja.
Posle inkubacije od tri do pet dana kod muškaraca se javlja žarenje pri mokrenju, učestalo bolno mokrenje i pojava obilnog žuto-zelenog gnojnog sekreta iz penisa.
Simptomi kod žena su slabo izraženi. I kod njih je mokrenje otežano, praćeno svrabom i pečenjem, dok je vaginalni sekret prvo slabo izražen, a kasnije može postati gnojan.
Infekcija grla česta je kod homoseksualaca i osoba koje praktikuju oralni seksa, a ispoljava se gušoboljom i crvenilom grla.
Gonoreja se efikasno leči antibioticima.
(Blic)
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)