Nemačka granica
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Mnogi misle da je dovoljno da imaju važeći pasoš, što može biti greška. To, ponekad, nije jedini uslov. Većina zemalja zahteva da pasoš važi određeni broj dana nakon isteka putovanja, zbog čega možete biti u problemu na granici.

Rok isteka pasoša

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova objašnjavaju da zahtev za minimalno trajanje važenja pasoša nakon planiranog datuma povratka zavisi od zemlje u koju se putuje. Savetuju da se ovi podaci proveravaju neposredno pre puta na zvaničnim sajtovima nadležnih institucija kako bi putnici imali tačne informacije.

Prema navodima Ministarstva spoljnih poslova, pasoš mora biti važeći najmanje tri meseca nakon predviđenog datuma povratka iz Šengenskog prostora i ne sme biti stariji od deset godina. Građanima se preporučuje da pre odlaska u inostranstvo detaljno provere kompletnu dokumentaciju potrebnu za ulazak u odabranu destinaciju.

Logika iza ovog pravila u vezi je sa trajanjem boravka.

Prema Šengenskom sporazumu, građani Srbije mogu boraviti u zemljama Evropske unije do 90 dana u okviru jednog šestomesečnog perioda. Pravilo o važenju pasoša osigurava da putnici ne ostanu bez validne putne isprave u slučaju da im boravak iz bilo kog razloga bude produžen.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading