PMS
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Mnoge žene tokom „onih dana u mesecu“ prođu kroz različite promene raspoloženja, od napetosti do razdražljivosti, a nije retko da posledice PMS-a osete i njihovi partneri.

Iako tačan uzrok predmenstrualnog sindroma nije u potpunosti poznat, smatra se da su fluktuacije hormona poput estrogena i progesterona ključni faktori koji utiču na pojavu simptoma. 

Karakteriše ga niz fizičkih i emocionalnih simptoma, od kojih su najčešći nadutost, promene raspoloženja, pojačan apetit, umor i razdražljivost. Simptomi PMS-a mogu varirati od blagog osećaja nelagode do veoma izraženih tegoba koje otežavaju ili u potpunosti onemogućavaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

PMS

Foto: Shutterstock

 

Brojna istraživanja i podaci na globalnom nivou ukazuju na činjenicu da devet od 10 žena u svetu u toku svojih reproduktivnih godina iskusi bar jedan predmenstrualni simptom, dok 20-40 odsto ima simptome koji su izraženi u tolikoj meri da ih ometaju u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. 
Uprkos rasprostranjenosti ovog problema, mnoge žene još uvek ne raspolažu sa dovoljno znanja i resursa koji bi im pomogli u ublažavanju simptoma PMS-a, što negativno utiče na kvalitet njihovog života i života njihovih bližnjih. Razumevanje PMS-a i prilagođavanje životnog stila, ishrane i navika može pomoći u upravljanju simptomima i poboljšanju opšteg kvaliteta života.

PMS

Foto: Shutterstock

 

Brojni dokazi iz sveta ukazuju da praktikovanje zdravih stilova života - adekvatne vrste i količine fizičke aktivnosti, određenog načina ishrane i suplementacije, kvalitetnog sna i tehnika opuštanja uz savetovanje stručnjaka - u vidu podrške ili alternative medikamentnoj terapiji, umnogome doprinosi smanjenju ili potpunoj eliminaciji simptoma koji se javljaju u toku predmenstrualnog dela ciklusa.

Gradski zavod pokrenuo kampanju

Prepoznavajući veličinu ovog problema u našem okruženju, Gradski zavod za javno zdravlje Beograd je pokrenuo sveobuhvatnu zdravstvenu kampanju radi podizanja svesti zajednice o PMS-u i izazovima koje sa sobom nosi, kao i unapređenja svesti i znanja devojaka i žena u reproduktivnom periodu o principima i načinu praktikovanja zdravih životnih stilova koji pomažu da se ublaže ili eliminišu simptomi PMS-a, kako bi ih osnažili da preuzmu kontrolu nad svojim menstrualnim zdravljem i svakodnevnim životom. 

Kampanja će trajati do aprila 2025. godine i obuhvataće više različitih aktivnosti. Za sve dodatne preporuke i informacije o detaljima kampanje i nagradnog konkursa zapratite instagram stranicu: pomozi_sebi.poslusaj_moj_savet.

 Faktori rizika za pojačane simptome

Faktori rizika koji dovode do jačih i izraženijih simptoma PMS-a su: pušenje, stres, fizička neaktivnost, nedostatak sna i/ili nekvalitetan san, nepravilna ishrana, naročito prekomeran unos soli, šećera, crvenog mesa i alkohola.
Neka vaša ishrana bude raznovrsna i umerena. Manji, a češći obroci smanjuju nadimanje i osećaj gladi. Uvrstite u vašu ishranu više voća, povrća, integralnih žitarica, orašastih plodova. Zbog toga treba da izbegavate namirnice koje sadrže prekomernu količinu šećera i soli, pića koja sadrže prekomernu količinu kofeina.

BONUS VIDEO:

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi
PMS

Komentari (0)

Loading