srce
Foto: Alo/Foto: Printscreen/RTS

Na Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" u ovoj godini urađene su tri transplantacije srca. Novi život nedavno je dobio i jedan od najboljih fudbalera bivše Jugoslavije Miloš Šestić (68), koji je karijeru imao u zemlji i inostranstvu.

Šestić je već duži niz godina bio pacijent ovog Instituta. Zbog iscrpljenih mogućnosti daljeg lečenja njegovog srca, jedino optimalno rešenje bilo je transplantacija srca. Njemu je srce transplantirano početkom ovog meseca, a fudbalska legenda sada broji dana do otpusta kući.

- Dobro se osećam, slušam lekare. Sada je sve u redu, prošlo je ono najgore - priča za RTS Miloš Šestić dok na TV-u u njegovoj bolničkoj sobi ide utakmica Inter - Lacio.

Sve utakmice, kaže, gleda. Iako straha na terenu dok dribla loptu nikada nije bilo, pred transplantaciju se, priznaje, ipak uplašio.

- Jesam se uplašio, ali na kraju se sve dobro završilo. Rado bih kući, ali to sve zavisi od doktora, direktora - rekao je Šestić.

Kako kaže prof. dr Milovan Bojić, direktorka Instituta "Dedinje" ovo je bio jedan vrlo zahtevan izazov, graničan u svakom pogledu.

- Ja sam zaista ponosan na moj tim, na čelu sa prof. Sašom Borovićem, dr Draganom Košević, lekarima, medicinskim sestrama, tehničarima, anesteziolozima. Svi su dali svoj maksimum. Ovo je bio veliki, veliki izazov. I još jedno divljenje profesoru Boroviću, kako smo prihvatili ovaj zahtevan izazov, koji je bio graničan u svakom pogledu, medicinski, i korake filigranske koje preduzimamo i dalje, činimo da ovo uspešno završimo. Imamo apsolutnu nadu da ćemo mi Šestića otpratiti kući, svojoj porodici, Zvezdinim utakmicama i svi radimo predano na tome - rekao je prof. dr Bojić za RTS.

Miloš Šestić je, inače, najstariji primalac srca u Srbiji trenutno, kada se radi o transplantacijama. Istovremeno, i donor je bio najstariji dosad.

- Retko ko bi prihvatio ovakav izazov koji smo mi učinili. On je više nego hrabar, ali poduprt maksimalnim učinkom svakog pojedinca, znanjem, veštinom, konsultacijama, neprekidnim 24-časovnim monitoringom pacijenta i ja se zaista ponosim. Mislim da je Miloš Šestić i ovo što smo mi preduzeli kroz reobnovljeni program transplantacije jedan od najvećih uspeha našeg instituta u njegovoj istoriji - ponosan je prof. dr Bojić.

Kada je reč o Šestićevom odlasku kući, lekari ističu da ne žele da naprave nijedan pogrešan korak.

- Ovo smo radili temeljno, temeljno ćemo ga otpratiti. Ja očekujem da on sada već ustaje, da ćemo ga uskoro videti na biciklu, da idem sve svojim tokom, pomno pratimo svaki laboratorijski i svaki drugi znak, imamo dve biopsije koje su odlične, tako da imamo sve, onako da kažem, parametre puta sigurnosti njegovog otpravka kući - istakao je prof. dr Bojić za RTS. 

Prema rečima prof. dr Saše Borovića, ovakva transplantacija izazovna je ne samo za Srbiju, već i za velike medicinske centre u Hjustonu, Berlinu...

- Mi smo se uhvatili u koštac sa najkompleksnijim oblikom transplantacije. Zašto? Zato da pomognemo našem Milošu i zato da dokažemo sebi, stručnoj javnosti i opštoj javnosti u Srbiji, da stvorimo dobre programe za transplantaciju u Srbiji - kazao je Borović.

BONUS VIDEO 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading