OVIM DELOVIMA GRADA KORAČATE, A POD VAŠIM NOGAMA....Evo gde su atomska skloništa u Srbiji: Prostorije su spremne za najgori scenario
Kada je predsednik Ruske federacije, Vladimir Putin, izjavio da će hipersoničnim projektilima ''Orešnik'' napasti Kijev ukoliko Ukrajina ne prestane da koristi rakete ''Atakems'' u udarima na teritoriju Rusije, mnoge zemlje su krenule sa pripremama stanovništva za potencijalni nuklearni rat - Šveđani dele letke sa uputstvima ''kako se ponašati tokom ratnog stanja'', dok Nemci pripremaju skloništa.
Mnogi Srbi su tada sebi postavili racionalno pitanje - šta je sa atomskim skloništima u našoj zemlji i, pre svega, gde se ona nalaze?
Dok ste šetali ulicama svog grada i kraja, niste ni pomišljali šta bi sve moglo da se nađe ispod asfalta kojim koračate.
Atomska skloništa na teritoriji Republike Srbije
- Od više hiljada skloništa u Republici Srbiji, Javnom preduzeću za skloništa povereno je na upravljanje i održavanje 1442 javnih i blokovskih skloništa, na teritoriji 48 opština - govori za Alo! Nebojša Stojanović, direktor JP ''Skloništa''.
Na području Grada Beograda njihovo preduzeće upravlja sa 980 javnih i blokovskih skloništa.
- Najveći broj skloništa kojima upravlja JP za skloništa se nalazi na teritoriji opština Novi Beograd (244), Rakovica (130), Voždovac (107), Čukarica (91), Zvezdara (132), Zemun (70), Palilula (50). U našoj ingerenciji i sistemu održavanja se ne nalaze skloništa na teritorijama gradskih opština Barajevo i Surčin.
Ostalih 462 skloništa se nalazi na teritoriji 33 opština i gradova, širom Republike Srbije i to:
- Pančevo 16, Šabac 8, Loznica 3, Požarevac 11, Smederevo 5
- Bačka Palanka 1, Kikinda 3, Novi Sad 158, Sremska Mitrovica 8, Subotica 20, Titel 1, Zrenjanin 4, Žabalj 1
- Bor 11, Kruševac 21, Knjaževac 1, Leskovac 1, Negotin 2, Niš 53, Pirot 8, Prokuplje 1, Trstenik 2, Vranje 8, Zaječar 1
- Čačak 25, Gornji Milanovac 6, Kragujevac 26, Kraljevo 15, Lučani 3, Užice 5, Valjevo 30, Velika Plana 2, Jagodina 2.
Kako je dalje naveo naš sagovornik, prva skloništa su sagrađena u periodu od 1970. do 1990. godine.
Održavanje skloništa
Održavanje skloništa se vrši prema Programu poslovanja Javnog preduzeća za skloništa, kao i prema raspoloživim sredstvima, ljudskim resursima i finansijskim mogućnostima, a u skladu sa važećim Pravilnikom o načinu održavanja skloništa i prilagođavanja komunalnih, saobraćajnih i drugih podzemnih objekata za sklanjanje stanovništva.
U skloništima kojima upravlja Javno preduzeće za skloništa, vrši se redovno održavanje, provera stanja skloništa, opremanje mobilnom opremom i priprema za izdavanje objekata u zakup.
Sektor za vanredne situacije MUP - Republike Srbije, vrši inspekcijski nadzor, a u skladu sa nalozima inspekcije, po prioritetima se vrši unapređivanje uslova za eventualni boravak stanovništva u skloništima i obezbeđuje funkcionalnost skloništa.
Funkcija skloništa tokom ratnog stanja i u mirnodopskim uslovima
Iako je svima prva pomisao na skloništa - zaštita u slučaju ratnog stanja, ona podjednako imaju namenu i u mirnodopskim okolnostima.
- Sklonište predstavlja građevinski objekat, ili deo građevinskog objekta, namenjen prvenstveno za sklanjanje stanovništva u ratu, a može imati mirnodopsku namenu - navodi Stojanović.
Skloništa koja su izdata u zakup se koriste u različite svrhe, a najčešće kao magacini, sportsko rekreativni centri, video igraonice, igraonice za dečije rođendane, muzički studiji, za skladištenje humanitarne robe, za rad sa decom ometenom u razvoju, za smeštaj arhive i slično.
Republička direkcija za imovinu RS daje saglasnost za korišćenje objekata za određenu namenu, a u slučaju promene namene, uvek se mora dobiti nova saglasnost od Republičke direkcije za imovinu RS.
- U slučaju proglašenja ratne opasnosti, skloništa koja se koriste u mirnodopske svrhe, moraju se isprazniti i osposobiti za zaštitu stanovništva, najkasnije u roku od 24 časa. Isto važi i za stambene zajednice, koje koriste skloništa u mirnodopske svrhe, kao ostave stanara - dodaje direktor JK ''Skloništa''.
- Rad našeg preduzeća je u nadležnosti Vlade Republike Srbije, odnosno resornog Ministarstva unutrašnjih poslova, uz napomenu, da je Javno preduzeće za skloništa samofinansirajuće i ne koristi sredstva iz budžeta Republike Srbije, ni direktno, ni indirektno - naglašava naš sagovornik.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)