VOJSKA SRBIJE IMA MOĆNO ORUŽJE U SVOM ARSENALU Naša zemlja prati u korak vojnu tehnologiju budućnosti (VIDEO)
Srbija je na vreme prepoznala je ovaj trend i krenula je da razvija sopstvene bespilotne letelice, ulažući resurse i znanje u pravcu najsavremenijih vojnih tehnologija.
Vojska Srbije poslednjih godina ulaže napore da postane lider u razvoju dronova na Balkanu, ne samo kroz nabavku naprednih sistema iz inostranstva, već i kroz proizvodnju domaćih modela koji kombinuju inovativna rešenja i prilagodljivost lokalnim potrebama.
Ovaj pravac ne samo da jača odbrambene kapacitete naše zemlje, već postavlja Srbiju na mapu globalnih igrača u oblasti vojnih tehnologija.
Dronovi domaće proizvodnje
Srbija je napravila bitan iskorak u razvoju sopstvenih dronova. Projekti poput taktičke bespilotne letelice "Pegaz" i mini izviđačkog drona "Vrabac" dokaz su inovativnosti i sposobnosti srpske vojne industrije.
"Pegaz", razvijen u saradnji sa kineskim partnerima, predstavlja višenamenski dron sposoban za izviđačke i borbene zadatke, uključujući upotrebu vođenih raketa.
S druge strane, "Vrabac", prvobitno dizajniran za izviđanje, sada ima i naoružanu verziju koja može nositi granate, što ga čini prilagodljivim različitim situacijama na terenu.
Jedan od najnovijih i najperspektivnijih projekata je serija kamikaza dronova "Komarac", koji se proizvode u velikim količinama.
Njihova preciznost i sposobnost uništavanja ciljeva sa minimalnim rizikom za ljudstvo predstavljaju budućnost savremenog ratovanja.
"Komarce" predstavio Vučić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u julu 2024. godine da su građani na vežbi s bojevim gađanjem „Vatreni udar 2024“ prvi put mogli da vide dejstvovanje dronova domaće proizvođe „komarac 2“ i najavio da bi do septembra Srbija trebalo da dobije prvih 1.000 dronova „komarac“.
Pogledajte više u priloženom videu:
Međunarodna saradnja
Pored domaće proizvodnje, Vojska Srbije ostvarila je značajne uspehe u saradnji sa međunarodnim partnerima.
Pre tri godine, Vojska Srbije je dobila najmodernije kineske bespilotne letelice koje će biti korišćene u vojne svrhe.
Tom prilikom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je na vojnom aerodromu u Batajnici da je Srbija nabavila ove letelice od Kine.
- One imaju veliki domet, mogu da gađaju ciljeve sa udaljenosti od devet kilometara i snimaju teren, objekte od interesa za Srbiju duboko u neprijateljskoj teritoriji - rekao je Vučić na prikazu novih bespilotnih letelica CH-92A Vojske Srbije na aerodromu u Batajnici.
CH-92A, koje se koriste za izviđanje i snimanje terena, ali mogu da nose i bombe i rakete.
Nabavkom kineskih CH-92A dronova i dogovorima sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Turskom, Srbija se pozicionirala kao ozbiljan akter u svetu modernih vojnih tehnologija.
Ovi napori imaju širi regionalni značaj. Srbija svojim ulaganjima u napredne vojne sisteme podstiče i druge zemlje regiona na modernizaciju, dok istovremeno jača sopstvenu poziciju kao tehnološkog lidera na Balkanu.
Kada sve ovo uzmemo u obzir, jasno je da dronovi predstavljaju srce modernog ratovanja, a Srbija, svojim inovacijama i ulaganjima, pokazuje da može da stane rame uz rame sa vodećim svetskim silama.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)