Albanci uništili 10.000 srpskih grobova!

Jelena Đondović | vesti 2015-10-30 21:15:01 2015-10-30 21:15:01

Definitivna odluka o tome da li će samoproglašena država Kosovo postati član Uneska mogla bi biti doneta na zasedanju ove organizacije od 3. do 18. novembra, a monasi, sveštena lica i Srbi na Kosovu podsećaju da se ne sme zaboraviti da Albanci ne samo da su satirali naše manstire i crkve nego su skrnavili, lomili, spaljivali, zatrpavali smećem i ono najsvetije - srpska groblja!

Vesna Lalić

 

A to se, kako podsećaju, nije dešavalo ni ratnih devedesetih. I dan-danas Srbi na grobove svojih najmilijih odlaze s ogromnim strahom od toga šta će tamo zateći. O tome da Albancima grobovi nimalo nisu sveti i da im, iz nekog razloga, i mrtvi Srbi smetaju, svedoči i iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić.

 

Kamenuju vernike

Ne mogu Srbi bezbedno da posete humke svojih najmilijih na Kosovu. Tako svaki put kada se organizovano iz centralne Srbije upute na KiM da zapale sveće i obiđu grobove na velike crkvene praznike, uprkos pratnji i obezbeđenju koje dobiju, budu kamenovani.

- Skrnavljenje srpskih pravoslavnih grobalja na Kosovu i Metohiji nije samo pitanje skore posleratne prošlosti već se nastavlja. To su slike koje se mogu videti na brojnim našim grobljima i danas, zato će eventualno nagrađivanje Kosova članstvom u Unesku biti najveća ironija - kaže on.


Iako ne postoje precizni podaci, računica je da su od dolaska međunarodne vojne i civilne misije na Kosovo i Metohiju, polovinom 1999. godine do početka 2015, Albanci uništili i polomili na 280 srpska grobalja više od 10.000 spomenika. Pa tako na ukupnoj površini Kosova i Metohije danas nema nijednog čitavog srpskog groblja. Mnoga od njih su u potpunosti spaljena, neka preorana, pojedina pretvorena u deponije, pašnjake i utrine, pa i njive, od spomenika su pravljene staze i ograde oko kuća.


Koliko je sve to bolno, na svojoj koži iskusila je Nada M. (56), koja se u Beograd s Kosova preselila devedesetih, a koja je u maju s rođacima na Zadušnice, uz pratnju kosovske policije, posetila groblje u južnom delu Kosovske Mitrovice, gde su joj sahranjeni roditelji. Ona je za “Alo!” opisala šta su tamo zatekli.


- Užas i strahota, tek po neki čitav spomenik, grobovi oskrnavljeni, biste odnete - to je slika koja je dočekala nas koji smo došli da upalimo sveće za pokoj duša preminulih rođaka i prijatelja. I ja sam zajedno s ostalim ljudima pridizala porušene spomenike i tragala za grobovima preminulih. Vi ne znate kolko je to bolno i strašno. To groblje uništavano je nekoliko puta, sam taj nadgrobni spomenik isto toliko puta smo i ponovo podigli, i opet ga zatekli polomljenog, a samo bog zna što. Šta su kome skrivili mrtvi, pa im ne daju da počivaju u miru? Kako ti ljudi nemaju dušu... - pita se ona.

 

Minirani grobovi 14 žetelaca

Albanska surovost prema mrtvima postaje još veća kada se zna da su pojedina groblja, posle uništenja spomenika na njima, čak i minirana, kao ono u Starom Grackom, kod Lipljana, na kome je sahranjeno i 14 srpskih žetelaca, koje su ubili albanski teroristi na njivi jula 1999. godine.

Expand player
Pogledajte više