Benzinska pumpa, NIS, gorivo
Alo!/Nenad Vujanović
Benzinska pumpa, NIS, gorivo

Alo!/Nenad Vujanović

Benzinska pumpa, Foto: Alo!/Nenad Vujanović

Cene goriva rastu još od početka februara, kada je i počeo trend rasta cene sirove na svetskim berzama.

I transport digao cenu

Zanimljivo je i da su tehnički propisi u trgovanju i transportu nafte uticali na rast cena.

- Od nove godine stupile su na snagu izmene tehničkih propisa koji zahtevaju obavezno duplo dno na brodovima koji prevoze opasnu robu, u koju se svrstavaju i derivati nafte. Zbog toga već tri meseca na Dunavu nema dovoljno plovnih objekata za prevoz, pre svega dizel-goriva - objašnjava prvi operativac UNKS-a.

Nedostatak adekvatnih plovila izazvao je znatni rast cene transporta, tako da uvoznici derivata nafte ovu uslugu plaćaju najmanje 50 odsto skuplje nego prošle godine.

- Na povećanje cene goriva na benzinskim stanicama u Srbiji i svim zemljama u okruženju uticao je pre svega rast cene sirove nafte. Trend rasta cene „brenta“ počeo je još pre tri meseca, kada je barel ove nafte koštao 50,47 dolara - objašnjava Tomislav Mićović, generalni sekretar UNKS-a.

Naime, od 24. decembra do 24. aprila cena barela povećana je čak za 48 odsto i upravo ta promena je u najvećoj meri doprinela skoku cena goriva u svim zemljama. Barel brenta je u navedenom periodu poskupeo od 50,47 na 74,57 dolara, dok je benzin u Srbiji poskupeo 11 dinara, a dizel 4.

Kako navode iz Udruženja, slične promene dogodile su se i na tržištima u okruženju, a cena benzina, koji je u proteklih mesec dana najviše poskupeo, i dalje je na nivou regionalnog proseka.

Međutim, evrodizel, u prvom redu zbog visokih državnih dažbina na ovu vrstu goriva, i dalje je skuplji nego u svim zemljama s kojima se Srbija graniči, a nešto su više cene samo u Grčkoj i Albaniji.

PROČITAJ JOŠ:

Mićović ocenjuje da Srbija ima najviše akcize na dizel u odnosu na sve zemlje u okruženju.

- Pored toga, u Srbiji su poslednjih godina uvedene i brojne naknade i takse koje veoma često nepotrebno opterećuju promet goriva - kaže Mićović.

PREPORUČUJEMO:

I kada je reč o ceni TNG auto-gasa, Srbija se sa cenom od 78,93 dinara svrstava u sam vrh regionalne liste i visokim opterećenjima, kako navodi Mićović, nepotrebno dovodi u pitanje opstanka tog ekološki prihvatljivog motornog goriva, koje je EU svrstala u kategoriju alternativnih goriva, obavezujući države članice da podstiču njegovu potrošnju.

Činjenice

- Početkom godine došlo do rasta cene akciza od 0,86 dinara po kilogramu TNG-a (auto-gas), zatim 1,1 dinara po litru bezolovnog benzina, biogoriva i biotečnosti, pa do 1,32 dinara za pojedine derivate nafte...

- akciza na olovni benzin iznosi 59,58 dinara po litru, a za bezolovni 56,04 dinara.

- akciza na gasna ulja je 57,63 dinara po litru, za kerozin 67,17 dinara po kilogramu, a tečni naftni gas 43,76 dinara po kilogramu.