Beograd u opsadi zbog džihadista!
Najavljen kao najveći skup svetskih lidera u Beogradu, još od samita Pokreta nesvrstanih, Ministarski savet OEBS-a biće najizazovniji zadatak bezbednosnim službama, posebno posle terorističkih napada u Francuskoj. Iako se detalji iz bezbednosnih struktura ne znaju, stručnjaci uveravaju da će glavni grad Srbije sasvim sigurno biti pod opsadom!
Osim što je aktiviran kompletan sistem nacionalne bezbednosti, bezbednosne službe svih zemalja koje učestvuju na ovom važnom sastanku, koji je zakazan za 3. i 4. decembar u „Kombank areni“, već sada su pojačale aktivnosti na srpskom terenu. To praktično znači da su Beograd i Srbija u fokusu tajnih službi iz najmanje 68 država, koliko se stranih delegacija očekuje na OEBS-ovom skupu.
Nekadašnji obaveštajac Božo Spasić kaže za „Alo!“ da će samo u Beogradu biti angažovano između 5.000 i 10.000 policajaca tokom dvodnevnog skupa, ali da će određeni broj biti raspoređen i širom Srbije, posebno uz granicu. Naš sagovornik objašnjava da se informacije već u ovoj fazi razmenjuju preko ambasada i obaveštajnih struktura, utvrđuje se stepen ugroženosti i, pre svega, stepen zaštite koji treba obezbediti svakoj delegaciji.
Uhapšeni Albanci s Kosova
Tri Albanca sa Kosova uhapšena su na prelazu Đeneral Janković na granici sa Makedonijom zbog sumnje da su organizovali terorističke grupe i u njima učestvovali. Uhapšenima, čiji identitet nije saopšten, određen je pritvor od 48 časova. Posle prekjučerašnjeg hapšenja na prelazu Đeneral Janković na putu Priština-Skoplje pretresene su i dve lokacije na kojima je zaplenjen dokazni materijal o njihovoj povezanosti sa terorizmom.
- Sve države učesnice, a ne samo Srbija kao domaćin, dužne su da obezbede sigurnost na Ministarskom savetu OEBS-a. Srbija je sasvim sigurno spremna, i organizaciono i tehnički, da iznese sve to, ali ono što ne može je da sama donese procene o migracijama, odnosno šetanju terorista. Činjenica da je jedan od bombaša u Parizu prošao s migrantima kroz Preševo, a verujem da su možda i svi napadači tuda prošli, znak je da se mora biti mnogo oprezniji i da na granicama mora biti primenjen selektivniji pristup - napominje Spasić.
On objašnjava i da se prave bezbednosne procene za svaku delegacuju, a procenjuje se prvo da li neka određena može biti meta ili je to ceo skup. Kako kaže naš sagovornik, pojedine zemlje, poput SAD, u ovakvim prilikama domaćinu šalju i posebne zahteve da se neka sumnjiva lica izoluju tokom skupa.
- To su uglavnom pojedinci za koje se sumnja da su povezani s terorizmom, ili o kojima njihove službe imaju određena saznanja, pa je procena da mogu biti pretnja. Ti spiskovi se dostavljaju srpskim službama i ta lica se zadržavaju prilikom pokušaja ulaska u Srbiju ili im se organizuje pratnja kako bi bili „pod radarom“. I Srbija pred skup pravi svoje evidencije sumnjivih lica - napominje on.
I profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić uveren je da su srpska policija i sve službe bezbednosti dosad dokazale da skup ovakvog kalibra mogu besprekorno da obezbede.
- Ne postoje ovi teroristi i ekstremisti od Pariza. Srbija je u poslednjih nekoliko godina bila domaćin skupovima s veoma visokim zvanicama i računala je na ove zlikovce. I ti prošli skupovi su za njih bili unosne mete, baš kao što će biti i ovaj decembarski. Ništa se tu nije promenilo. Ne treba sumnjati da će i ovoga puta policija i sve službe bezbednosti biti na visini zadatka i da će sve proći besprekorno - smatra Dragišić.
Dolaze Keri i Lavrov
Iako se spisak zvanica još utvrđuje, zasad je izvesno da će, osim evropske političke elite, skupu u Beogradu prisustvovati šef ruske diplomatije Sergej Lavrov i američki državni sekretar Džon Keri. Beograd će u „Kombank areni“ ugostiti nekoliko desetina ministara spoljnih poslova i više od 2.000 stranih zvaničnika i novinara. I Palata Srbija će biti pod budnim okom specijalaca jer će u njoj biti organizovani bilateralni sastanci našeg državnog vrha s uglednim gostima.