Čarls probao manastirsku rakiju
Princ Čarls i njegova supruga Kamila danas obišli vojvodinu. Kraljevski par slušao "Đelem, đelem", princ je probao manastirsku rakiju i provozao se čamcem po Koviljskom ritu.

Tanjug/Zoran Žestić
Kraljevski par je u ranim prepodnevnim satima napustio poznati beogradski hotel u kom borave i krenuli su put Novog Sada. U vojvođansku prestonicu stigli su nešto pre 11 časova. Kraljevski par se odmah uputio u Katoličku portu u pratnji gradonačelnika Miloša Vučevića. Tamo ih je dočekao je britanski vojni ataše, pukovnik Sajmon Ficgibon.
TRH are kicking off day two of the #RoyalVisitSerbia at a vibrant cultural event in Novi Sad! pic.twitter.com/wxoDCySzQh
Vučević je princu Čarlsu poklonio specijalno izdanje Dušanovog zakonika, kao i reprodukciju sata na Petrovaradniskoj tvrđavi, dok je vojvotkinja Kamila dobila buket ružičastih, crvenih i belih ruža.
Kraljevski par je na trgu ispred crkve dočekalo i nekoliko stotina građana koji su želeli da se sa njima slikaju i porazgovaraju.
Za njih je organizovan kulturni program u Katoličkoj porti, a zatim je princ Čarls otkrio spomen ploču namenjenu trima britankama koje su tu živele i bavile se humanitarnim radom.
U pitanju su britanske građanke Margaret Polemis, Meri Lobek i Irina Marinković. Unuk i praunuk Margarete i Meri Dušan Marinković zajedno sa princom i vojvotkinjom učestvovao je u ceremoniji otkrivanja ploče i izjavio da su ove tri žene intenzivno radile na rekonstrukciji doma za decu u Sremskoj Kamenici, gde su radile 25 godina.
"Brinule su o siročićima bez nadoknade. To je bio njihov humanitarni rad, a živele su od skromnog nasleđa iz Velike Britanije. Ovaj gest sa otkrivanjem spomen ploče pokazuje da u kolektivnoj memoriji grada treba da bude zapisano da su u ovoj zgradi živele Engleskinje koje su svoj život posvetile humanitarnom radu", rekao je Marinković.
Unuka i potomak ovih žena Milica Bogdan Ličen rekla je da su one bile dobrotvorke i da su se brinule o srpskoj deci.
"Nana mi je uvek govorila da je ona plave krvi. No to je bilo nemoguće dokazati", dodala je ona.
Kraljevski par krenuo je potom u šetnju Zmaj Jovinom ulicom, a usput su, prema pisanjima medija, stali da odslušaju i pesmu "Đelem, Đelem", koju je svirao jedan beogradski bend.
Čarls i Kamila posetili su i Galeriju Matice srpske, gde su razgovarali sa kustosima i decom koja učestvuju u projektu "Moving Museums" koju organizuje Britanski savet.
Prinčevski par se upoznao sa srpskom umetnošću od XVI do XX veka, a vojvotkinja sa rezultatima rada sa decom.
Princ Čarls je obišao i konzervatorsku radionicu gde se trenutno izvode radovi na ikonostasu srpske crkve iz Budimpešte. Princ i vojvotkinja dobili su na poklon printove grafičkih listova srpskih manastira.
Princ od Velsa se potom uputio u Manastir Kovilj u kome je monaška zajednica uključena u organsku proizvodnju različitih proizvoda, poput meda i rakije, ali i program rehabilitacije "Zemlja živih".
Princa je dočekao episkop bački Irinej i episkop zagrebačko-ljubljanski Porfirije. Kada je ušao u manastir, oglasila su se crkvena zvona.
Princ je u manastiru imao priliku da čuje tri pesme koje je na srpskom i engleskom otpevao monaški hor, a monasi su ga upoznali o ustroju manastira, kao i radu rehabilitacionog centra za zavisnike od droge "Zemlja živih". Probao je i domaći med kao i rakiju koja se peče u manastiru.
Princu su monasi darivali ikonu i med od belog bosiljka vrcan rukama monaha.
Nakon obilaska princ se ukrcao u čamac kako bi se provozao po Koviljskom ritu i simbolično je zasadio drvo hrasta.
Za to vreme, vojvotkinja je bila gošća događaja "Food is great" na kom su predstavljeni lokalni specijaliteti, a susrela se i sa proizvodačima hrane i pića iz Velike Britanije koji rade u Srbiji.
Kao i u Beogradu, njihov boravak u Novom Sadu se odvija uz jake mere bezbednosti i pod budnim okom velikog broja medija.
Na kraju posete, po povratku u Beograd, princ Čarls i njegova supruga Kamila će biti počasni gosti na prijemu u Narodnoj skupštini Republike Srbije, gde će zvanice biti ljudi iz kulturnog, javnog, sportskog života.
Na kraju dana biće princ i njegova supruga biće gosti prijema u Narodnoj skupštini Srbije gde će princ Čarls imati i jedino javno obraćanje tokom turneje u regionu.
Predsednica Narodne skupštine Maja Gojković izjavila je da očekuje da princ Čarls, večeras na prijemu u srpskom parlamentu, poruči čitavom regionu da je najvažnija tema izgradnja zajedničke budućnosti.
"Očekujem značajnu poruku za čitav region koji je obišao, jer je Zapadni Balkan u poslednje vreme veoma bitan deo Evrope, poruku deljenja jednakih vrednosti za zemljama EU, pa i sa Velkom Britanijom, i poruku da je prošlost ono čega treba da se sećamo, a ne da stalno pričamo o tome, nego o izgradnji zajedničke budućnosti", rekla je Gojković za RTS.
Princ od Velsa i vojvotkinja od Kornvola su u okviru posete regionu već boravili u Hrvatskoj, a sutra će otputovati u posetu Crnoj Gori, gde će ih dočekati predsednik države Filip Vujanović.
Princ Čarls oduševljen tradicionalnim nasleđem
Princ Čarls i njegova supruga Kamila pokazali su veliko interesovanje i oduševljenje za narodne rukotvorine koje su danas razgledali u Katoličkoj porti u Novom Sadu, rekla je predsednica udruženja "Etno mreža" i izvršna direktorka Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Violeta Jovanović.
Prinčevski par je danas, po dolasku u Novi Sad, prisustvovao kulturnom programu u Katoličkoj porti i obišao improvizovanu pijacu narodnih rukotvorina.
"Predstavili smo tradicionalne tehnike kao što su tkanje, necanje, pustovanje, zlatovez, koje su princu i vojvotkinji demonstrirane na licu mesta, a koje inače koristi protokol Vlade Srbije za diplomatske poklone", rekla je Jovanović Tanjugu.
Ona je prenela da je prinčevski par razgledao proizvode i da se raspitivao o dekorativnim motivima, knjaževačkim dvoprežnim čarapama koje se prave u Istočnoj Srbiji, i da princ od Velsa nije krio oduševljenje rukotvorinama od pustovane vune, kao i da se naročito interesovao za pirotske i staparske ćilime.
"Princ je želeo da kupi ćilim i bio je iznenađen što ni u Beogradu nema etno galerije gde mogu da se kupe rukotvorine i tradicionalni proizvodi sa geografskom oznakom i imenom porekla što bi stvorilo izvor prihoda za brojne porodice i nezaposlene žene iz svih krajeva Srbije", ističe Jovanović.
Princ i vojvotkinja od Kornvola razgovarali su sa enama koje su demonstrirale tehnike o vremenu koje je potrebno za izradu rukotvorina, da li se tim zanatima bave samo starije ene ili i mladi pokazuju interesovanje, od koga su učile zanat i ohrabrio ih u daljem očuvanju kulturnog nasledja i nacionalnog identiteta.
"ene iz 'Etno mree' urucile su princu azbuku u zlatovezu i vojvotknji tradicionalni pekir u zlatovezu sa motivima manastira Hilandar," prenela je Jovanović.