Ciklon opustošio region! Iza razornog vrtloga ostale samo slike STRAVE I UŽASA! Nov udar na našu zemlju posle vikenda! (VIDEO)
Ciklon koji je doneo veoma hladnu vazdušnu masu sa severa, uticao je na vremenske prilike u regionu. U Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini stanje je alarmantno zbog obilnih padavina i već su se javile poplave na manjim bujičnim rekama, proglašene su vanredne situacije u pojedinim mestima u BiH, a u nekim i stanje prirodne nesreće.
Meteorolozi su pre nekoliko dana najavili da će anticiklonarni blok iznad Velike Britanije stići i do Italije i Balkana i doneti obilne padavine uz mogućnost lokalnih poplava. Oni su objasnili da je taj tip ciklona češći u zimskom delu godine i tokom ranog proleća, kao i da je vrlo neuobičajen za maj.
Prema ovoj mapi koja se pojavila na Fejsbuk stranici "Prva BH zajednica lovaca na oluje", jasno se vidi putanja kretanja ovog ciklona. On se dugo zadržao u ovom područuju, pa se sa severa države kretao prema jugu, sve do Sicilije. Potom je nevreme stiglo i do dela obale koja izlazi na Jadransko more, pa su padavine došle i do balkanskih zemalja. Kako prenose italijanski mediji na severoistoku Italije su zabeležene i poplave. Upozorenje od poplava je posebno na stanzi u regionu Emilija-Romanja. Putevi i mostovi su bili zatvoreni, a železnički saobraćaj je bio u prekidu.
Reka Savio je probila svoju branu, a vatrogasci su evakuisali ljude iz njihovih domova, prenosi thelocal.it. U pojedinim italijanskim regionima na snazi su narandžasti i žuti meteoalarm.
NEVREME U HRVATSKOJ
Vodostaji reka kod Karlovca danas su u opadanju, blago pada i vodostaj Une, a raste nivo Save kod Jasenovca. U Hrvatskoj su zbog porasta vodostaja reka nakon obilnih padavina na snazi vanredne mere odbrane od poplava kod Karlovca i u Hrvatskoj Kostajnici, gde je u utorak bilo proglašena vanredna situacija. Dvadesetak kuća poplavila je reka Mrežnica u Dugoj Resi, u Karlovačkoj županiji. Dežurne službe ispumpavale su vodu iz poplavljenih okućnica uz Koranu i Mrežnicu.
Putevi su poplavljeni na desetak lokacija, a psaobraćaj se odvija alternativnim pravcima. Ulice su delomično poplavljene i u Hrvatskoj Kostajnici. Nakon višednevnog rasta i kratkotrajne stagnacije vodostaja reke Une kod Hrvatske Kostajnice, jutros je satima beležen pad od jednog centimetra, ali su i nadalje na snazi vanredne mjere odbrane od poplava, prenosi Hina.
#Maltempo #ForlìCesena #13maggio 12:00, esondazione fiume Savio: proseguono i controlli dall’alto degli elicotteri dei #vigilidelfuoco pic.twitter.com/WgVlnfW9Uj
Do sada još nije bilo potrebe za evakuacijom stanovnika, a nema problema ni sa snabdevanjem. Opuštanja nema ni na drugim područjima u slivu Kupe i Save, koje su u porastu.
Sava kod Jasenovca raste za dva do četiri centimetra na sat i vodostaj je premašilo 800 centimetara, pa se očekuje proglašenje vanrednih mera obrane od poplava.
U Pokuplju, kod Starog Broda i Farkašića, pod vodom su već mnoge vikendice, a voda je preplavila i neke lokalne puteve.
Stanje bezbednosti uz izlivene karlovačke reke pod kontrolom je, vatrogasci i zaposleni u Hrvatskim vodama dežuraju uz nasipe, ispumpavaju vodu svuda gde preti da probije privremene nasipe i uđe u kuće, a zaposleni u gradskim firmama i dalje nastavljaju s punjenjem vreća peskom, jer je toekom utorka podeljeno 18.000 džakova, saošteno je danas iz karlovačkog Štaba civilne zaštite.
Iako su vodostaji reka na karlovačkom području u blagom padu, na terenu su i dalje sve službe i prate stanje te se nastavlja intenzivan rad na učvršćivanju prošle godine postavljenih boks-barijera, koje su uspešno zaštitile porodične kuće i druge objekte uz Koranu, Mrežnicu i Kupu, rekla je Hini portparolka Grada Karlovca i članica Štaba Petra Mlačak.
Dok boks-barijere uspešno izdržavaju trenutne visoke vodostaje Korane i Mrežnice, velik je posao i napor procedne i zaobalne vode uspešno evakuisati s ugroženog područja traktorskim pumpama, prenosi Tanjug.
Branjena područja u Karlovcu, Logorištu i Maloj Švarči obišao je u sridu hrvatski premijer Andrej Plenković u pratnji ministra unutrašnjih poslova Davora Božinovića i ministra zaštite okoline i energetike Tomislava Ćorića.
Ministar je izrazio nadu da će kiša stati do sutra i da će vodeni talas krenuti dalje "jer svaki novi centimetar vode stvara problem s obzirom da su u ovom trenutku vodostaji rekordni na više reka".
Upozorio je da bi vodeni talas iz Hrvatske Kostajnice mogao ići prema Jasenovcu pa su u idućem razdoblju poplave moguće i tamo.
Ministarstvo nauke i obrazovanja saopštilo je da je, prema podacima Ureda državne uprave te škola i njihovih osnivača, zbog poplava u Sisačko-moslavačkoj i Karlovačkoj županiji nastava u prekidu u dve osnovne i dve područne škole.
Neke su škole najavile mogućnost privremenog prekida nastave, zavisno od razvoju situacije, navodi se saopštenju, prenela je Aldžazira Balkans.
BiH I REPUBLIKA SRPSKA
Kako prenose mediji iz Republike Srpske, tamošnja Civilna zaštita fokusirana je na sliv Une i Sane, koje su trenutno iznad kote vanredne odbrane od poplave. U Prijedoru je proglašeno vanredno stanje odbrane od poplava, gde je Sana, prema poslednjim merenjima, dostigla 485 centimetara, ali je u opadanju.
Kako prenosi RTRS, poplavljeno je oko 300 kuća, a najteže stanje je u naseljima Gomnejica i Tukovi. Uprkos tome, iz Civilne zaštite poručuju da je situacija pod kontrolom i da za sada nema vesti o ugroženim životima.
"Nezavisne" javljaju da je Sava ispod kote redovne odbrane od poplave, ali sa tendencijom rasta. S druge strane, opada nivo vodostaja Bosne, Vrbasa, Usore, Spreče i Drine.
Gradonačelnik Prijedora Milenko Ðaković rekao je da se nada, pošto parametri koje sada dobija Štab, govore da polako pada i Sana, da će protokom i smanjenjem njenog nivoa doći do isticanja i kritične vode koja je potapala taj prostor, prenosi Klix.
Kako se navodi, odbrambeni nasipi i vreće s peskom postavljeni su na više lokacija u naseljima Raškovac,Tukovi, Stari Grad, Vrbice i Gomjenica, za šta je od "Voda Srpske" dobijeno još 5.000 vreća koje su tokom noći punjene i odvožene na kritične lokacije.
Smiruje se situacija i u Čelincu, gde opada vodostaj Vrbanje, ali probleme stvara reka Jošavka koja se i dalje nalazi na delu magistralnog puta između te i opštine Prnjavor, prenosi RTRS. Probleme su donele i bujične vode i odroni, zbog čega je u prekidu bio magistralni put Banjaluka - Čelinac i Kotor Varoš - Čelinac. Kako se navodi, na tom putu neophodan je oprez za sve vozače, a pod vodom se nalazi i veći broj poljoprivrednih parcela.
Banjalučki Štab za vanredne situacije s gradonačelnikom Igorom Radojičićem na čelu ukinuo je vanrednu situaciju nakon znatne stabilizacije reka Vrbas i Vrbanje u šest banjalučkih naselja - Vrbanja, Ada, Česma, Lazarevo Jedan, Zalužani i Priječani.
Situacija na putevima širom BiH malo je bolja nego juče, ali iz auto-moto klubova je saopšteno da su na snazi blokade i ograničenja na mestima gde se voda još uvek nije povuka. Zbog izlivanja vode na kolovoz obustavljen je saobraćaj na magistralnim putevima Prijedor - Sanski Most u mjestu Žeger i Prijedor - Bosanski Novi u mestu Dragotinja Donja, a otežano se saobraća na magistralnim putu Jajce - Mrkonjić Grad u mestu Jezero.
Zbog većeg odrona na deonici Teslić - Kotor Varoš, na prevoju Borja, saobraćaj se odvija usporeno jednom trakom, a obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu Modriča, u mestu Vranjak, zbog izlivanja reke Bosne. Direktor Federalne uprave civilne zaštite Federacije BiH Fahrudin Solak izjavio je danas da ne postoji prevelika opasnost od poplava za građane i da se reke povlače u korita.
Pročitajte još:
- Kritičnih tačaka više nema, ali smo i dalje fokusirani. Može doći do urušavanja objekata usled povlačenja vode i slično, ali ključna opasnost je prošla. Građani mogu da odahnu jer je stanje na terenu puno bolje i sada idemo da uklonimo ovo što je preostalo - rekao je Šolak za Klix. Prema njegovim rečima, hitne službe su radile celu noć, naročito u Sanskom Mostu i na području Usore, gde su izvlačili vodu iz objekata.
SRBIJA IZBEGLA OPASNOST
U Srbiji više nema opasnosti od poplava, izjavio je načelnik Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice i civilnu zaštitu Sektora za vanredne situacije Goran Nikolić, i dodao da su vodostaji reka malo povećani, ali da ne mogu ugroziti ni stanovništvo ni objekte.
Prema najavama Republičkog hidrometeorološkog zavoda, kiša će danas prestati, rekao je Nikolić i istakao da tokom jučerašnjeg dana nije bilo kritičnih mesta niti su padavine ugrozile stanovništvo i objekte bilo gde u Srbiji, prenosi Tanjug.
- Najave o padavinama od pre par dana se nisu obistinile, ali bez obzira na to, vodićemo i dalje računa, jer su najavljene male padavine, koje neće praviti probleme - rekao je Nikolić.
Dodao je da su vodostaji reka malo povećani, ali da ni to neće ugroziti stanovništvo ni objekte.
Nikolić je dodao i da će obilne padavine koje su pogodile BiH i Hrvatsku odraziti na Savu, ali da vodostaj neće praviti probleme u Srbiji.
- Padavine koje su najavljivane, praktično su prošle, na našu sreću, bez ikakvih posledica - rekao je Nikolić.
On je dodao i da sneg koji je padao u okolini Novog Pazara i Divčibara, takođe neće praviti probleme, jer se brzo topi.
- Pribojavali smo se da ne padne veća količina kiše na jednom brdsko-planinskom lokalitetu i izazove bujičnu poplavu. Do toga nije došlo i za sada nema nikakvih problema - zaključio je Nikolić.
ŠTA NAS OČEKUJE SLEDEĆE NEDELJE PROČITAJTE NA PRILOŽENOM LINKU:
SLEDEĆA NEDELJA ĆE BITI NOĆNA MORA Za vikend ćemo uživati, a onda nam stiže prava STRAHOTA!