Hitna pomoć
Alo!/Masanori Jošida
Hitna pomoć

Alo!/Masanori Jošida

Hitna pomoć, Foto: Alo!/Masanori Jošida

Za sada se krvna plazma vadi u centru za Transfuziju krvi u Beogradu, a za rad je spreman i Klinički centar u Vojvodini, saznaje Alo.rs. U pripremi je i potencijalna banka plazme, koja će biti spremna nakon završetka epidemije da bi bilo spremno na jesen.

Krvna plazma može da se čuva do tri godine. Plazma je važna iz dva razloga, za one pacijente koji ispunjavaju kriterijume, a drugo da se spremno sačeka na potencijalnu pojavu virusa na jesen.

Doktorka Vesna Mijucić, direktorka Instituta za transfuziju krvi, objasnila je potencijalni donator i detalje doniranja.

Nataša Vavić, spec. transfuziolog, načelnik Odeljenja za donorske afereze Instituta za transfuziju Srbije istakla je važnost plazme za one koji ispunjavaju kriterujume.

Nataša Vavić

Printscreen

Nataša Vavić, Foto: Printscreen

- Mi smo već imali jednog davaoca plazme i počeli smo da zakazujemo testiranja potencijalnih davaoca. Davalac mora da bude zdrava osoba. Što se procesa tiče, nakon 21 dana uzimamo treći bris za treći test i uradimo klinički pregled jer moramo da brinemo o bezbednosti i davalaca i primalaca. Proverava se krva slika i biohemija, obavezno markeri na neke bolesti, hepatitis B, C, HIV, sifilis. Imamo i proširene analize. Takođe uzimamo uzorak za kovid antitela - objašnjava Vavićeva.

Transfuziolog Vavić objasnila je da se gotova antitela unose u organizam obolelog i da se vezuju sa istoimenim virusom i na taj način ga blokiraju i usporavaju i samu kliničku sliku čine manje teškom. Ta uneta antitala imaju svoj životni vek, ali oni će ostati u organizmu pacijenta tri nedelje i pomoći će zaraženom da ne razvije tešku kliničku sliku.

Objasnila je i da se iz krvi izdvaja samo željena komponenta, sve ostali delovi krvi se vraćaju.

- Procedura je bezbedna i ne postoji opasnost za davalaca i primaoca. Procedura traje od 40 do 60 minuta. To sve zavisi od venskog pristupa i protoka. Brzo se nadoknadi plazma. Sa dve tri čaše vode se nadomesti, a proteinima treba 48 sati da se vrate na normalu normalnom ishranom - saopštila je detaljno Vavićeva.

Svaki davalac mora da ispuni neke uslove 

- Davalac mora da je negativan na Kovid-19. Treba da ima više od 60 kilograma. Ako su žene imale trudnoću treba da se urade dodatnu analizu. Poželjno bi bilo da su jednom dali krv da bi imali osećaj kako to izgleda. Primalac i davalac moraju da budu iste krvne grupe. Koincidencija je da je prvi davalac bio star 30 godina, a prvi primalac imao 28 godina - objašnjava Vavićeva.