Kaštel Ečka
Shutterstock
Kaštel Ečka

Shutterstock

Kaštel Ečka, Foto: Shutterstock

Jermenski trgovac Lukač Lazar kupio je na licitaciji pustaru Ečku 1781. godine, tu izgradio crkvu i osnovao naselje za svoje podanike. Kaštel Ečka početkom 19. veka podigao je Lukačev sin Agošton Lazar i on je najzaslužniji za njegovo otvaranje avgusta 1820. godine. Na svečanom otvaranju svirao je Franc List, tada devetogodišnje čudo od deteta, a docnije slavni kompozitor.

Za svečano otvaranje se uređivao svaki kutak sela, doterivale su se kuće i čistila dvorišta i ulice, oblikovali drvoredi i pripremali slavoluci. Glavni kuvar je za tu priliku doveden iz Beča. Kočije i konji su blistali za doček 300 uglednih zvanica iz Beča i Budimpešte. Otvaranju je prisustvovao i čuveni grof Esterhazi, najbogatiji i najugledniji vlastelin u Ugarskoj. 29. avgusta 1820. uveče priređena je svečana bakljada da bi narednog dana ujutru crkvena zvona objavila početak svečanosti i pozvala stanovnike Ečke na proslavu i osvećenje dvorca. Posle svečanog ručka, za gospodu je priređen lov, a za dame vožnja gondolama po Velikom jezeru i Begeju. Vrhunac svečanosti je bio ečanski bal koji je ličio na čaroliju - divne damske toalete, raskošne uniforme i raznobojne bengalske vatre duž mnogobrojnih staza u parku.

Imanje i dvorac 1870. godine otkupio je grof Feliks Ornonkur, a nakon toga dvorac je dograđen i izmenjen 1898/99. godine. Današnji izgled dobija kada je porodica Ornonkur bila na vrhuncu bogatstva.

Zgrada dvorca je prizemna građevina složene osnove sa naknadno dograđenim krilom u obliku latiničnog slova L. Prvobitni objekat je izmenjen tako što je u prostranom potkrovlju prostor prilagođen za stanovanje. U središnjem delu dograđenog krila izgrađena je kula sa piramidalnim krovom, a u produžetku prizemni aneks sa tremom. Trem se proteže duž celog južnog krila, a nose ga udvojeni jonski stubovi. Kompleks dvorca u Ečki je okružen manjim parkom, a nekada je činio veću ambijentalnu celinu u kojoj je grof Feliks Ornonkur postavio parkovsku skulpturu, fontanu i drugi parkovski mobilijar. Nekadašnji pomoćni objekti su udaljeni od dvorca, a danas se nalaze izvan kompleksa.

Kaštel Ečka je tokom godina bio mesto okupljanja mnogih ljubitelja lova, a tu su boravili i austrougarski prestolonaslednik Franc Ferdinand i jugoslovenski kralj Aleksandar Karađorđević. Nakon Drugog svetskog rata, vlasnici emigriraju u Ameriku, a dvorac prelazi u državno vlasništvo.

Dvorac je proglašen za spomenik kulture 2001. godine. Od 2004. godine u privatnom je vlasništvu i danas je luksuzan hotel. Uz saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin, dograđeno je novo krilo iza starog, koje je omogućilo bolje funkcionisanje hotela. Fontana sa skulpturom u sredini smeštena u parku ispred dvorca restaurirana je 2007. godine. Originalna skulptura od terakote restaurirana je i smeštena unutar dvorca, a na njenom mestu postavljena je replika od bronze.