Predsednik Demokratskog saveza Mehmet Bardhi zatražio je od premijera Duška Markovića da zaustavi radove na izgradnji crkve upozorivši da "provokativne i preteće radnje Mitropolije crnogorsko-primorske mogu ugroziti mir". On smatra da je reč o "okupaciji Rumije pred nosom zvaničnih struktura Bara i države".
Iz parohije barske podsećaju da vekovima narod podrumijskog kraja u Trojičindanskoj litiji iznosi po kamen na vrh Rumije, kao svojevrsni zavet koji se prenosi s kolena na koleno, verujući da će na vrhu ove planine biti obnovljena crkva kada se tu prikupi dovoljno kamenja. Taj zavet je ispunjen 2005. godine, kada je crkva obnovljena, da bi ovih dana ona bila obložena upravo kamenom koji su njihovi preci tu doneli.
Pročitajte još:
U Albanskoj alternativi, koja traži uklanjanje crkve, radove nazivaju ilegalnim, a njeno postavljenje, uz pomoć helikoptera Vojske Srbije i Crne Gore misterioznim.
- Sada se metal pokriva kamenom, zida se crkva za koju je Vlada Crne Gore donela odluku da se ukloni - saopštio je Nik Đeljošaj, predsednik Albanske alternative. - Neshvatljivo je da više od jedne decenije državni organi Crne Gore ne mogu da sprovedu svoje odluke, i zato smo prinuđeni da tražimo hitnu intervenciju i uklanjanje tzv. crkve sa Rumije. Ovim putem pozivamo institucije da se javno izjasne mogu li da reše problem i zaustave pohod SPC po delovima gde Albanci žive vekovima. U suprotnom, moraćemo preduzeti mere zaštite.
U Albanskoj alternativi, koja je deo vladajuće koalicije na državnom nivou, smatraju da postavljena crkva na Rumiji nema za cilj unapređenje dobrih međuljudskih i međuverskih odnosa u Crnoj Gori.
Tokom proteklih 13 godina crkva je više puta bila na meti albanskih ekstremista, ali i raskolnika iz tzv. crnogorske pravoslavne crkve Miraša Dedeića. Na vrh Rumije zveckali su noževima, odeveni u vojne uniforme. Na zidovima bogomolje ispisivani su grafiti na albanskom jeziku "Etnička Albanija" i "Albanska nacionalna armija".