Švajcarski franak
Profimedia
Švajcarski franak

Profimedia

Švajcarski franak, Foto: Profimedia

Presuda utvrđuje da kad odobrava kredit u stranoj valuti, banka “mora klijentu da pruži dovoljno informacija kako bi mu omogućila donošenje razumne odluke”.

Reč je o presudi koja baca novo svetlo na slučaj kreditiranja u švajcarskim francima, a udruženje "Franak" već je proglašava istorijskom jer ona ne vredi samo za Rumuniju, nego je obavezujuća za sve sudove država članica. To znači i za Vrhovni sud Hrvatske “koji uskoro treba da donese presudu u "slučaju švajcarac", piše 24 sata.

Žalba

U maju 2015. godine Vrhovni sud je doneo odluku prema kojoj je valutnu klauzulu ocenio zakonitom. Na nju se se žalile udruženja "Franak" i "Potrošač", a Ustavni sud je, iz procesnih razloga, odlučio da vrati obrazloženje odluke o primenjivosti valutne klauzule u slučaju kredita u francima. U udruženju "Franak" sada veruju da će nova odluka ići njima u korist, da će ugovaranje kredita s valutnom klauzulom biti proglašeno nepoštenim, a na kraju i sami krediti ništavni.

- Nakon ovakve odluke, te nedavne odluke Ustavnog suda, Vrhovni sud i nacionalni sudovi koji sude o tim ugovorima više ne mogu da odlučuju nikako drugačije, te nekadašnji dužnici kredita u švajcarcima s nestrpljenjem i optimizmom mogu da iščekuju presudu Vrhovnog suda - navode “frankovci”.

Sud je utvrdio da se nepoštenost može ispitivati samo ako nije sastavljena jasno i razumljivo. Podseća, takđe, da zahtev prema kojem ugovorna odredba mora biti sastavljena jasno i razumljivo takođe nalaže “da ugovor transparentno izloži konkretno funkcionisanje mehanizma na koji upućuje dotična odredba. Prema potrebi, ugovor takođe mora da objasni odnos između tog mehanizma i onog utvrđenog drugim odredbama, tako da potrošač na temelju tačnih i razumljivih kriterijuma može da proceni ekonomske posledice koje iz toga za njega proizilaze”.

- To pitanje mora da ispita rumunski sud s obzirom na sve relevantne činjenične elemente, uključujući oglašavanje i informacije koje je zajmodavcu činio dostupnima u sklopu pregovora o sklapanju ugovora o kreditu - objašnjava Europski sud.

U sličnom hrvatskom slučaju Vrhovni sud je valutnu klauzulu ocenio zakonitom, navodeći da bi svakoj punoletnoj, i prosečno opreznoj osobi trebalo biti jasno da se tokom dugog razdoblja ne može očekivati da će prilike u društvu, posebno one ekonomske, ostati nepromenjene, a one utiču i na kretanje valuta.

U Hrvatskom udruženju banaka za sada nisu želeli da komentarišu presudu Evropskog suda, ali podsećaju i na presudu Vrhovnog suda u kojoj se kaže da je “valutna klauzula kao institut propisana Zakonom o obveznim odnosima te da se radi o opšteprihvaćenom institutu u Republici Hrvatskoj koji se nalazi u svakodnevnoj primeni...”

Ostaje da se vidi kakvo će biti novo objašnjenje Vrhovnog suda u ovom slučaju.