Ivana i njena beba umrli, a propusta u lečenju nema
Komisija za unutrašnji stručni nadzor Kliničkog centra u Nišu nije utvrdila propuste u lečenju Ivane Kostić (32) koja je preminula 2. jula u GAK Višegradska u Beogradu, gde je upućena na dalje zbrinjavanje, četiri dana nakon smrti svog novorođenčeta.
D. Milenković
Naređenja je hitna inspekcija, a Komisija za unutrašnji stručni nadzor Kliničkog centra u Nišu nije utvrdila propuste u lečenju Ivane Kostić (32) koja je preminula 2. jula u GAK Višegradska u Beogradu.
- Komisija smatra da je od momenta prijema 21. juna do momenta transporta 24. juna sproveden adekvatan nadzor, potrebne laboratorijske analize, konsultativni pregledi, dijagnostika te da je uredno vođena dokumentacija i oridinirana odgovarajuća terapija – navodi se u izveštaju Komisije objavljenom danas koji je potpisao direktor niškog GAK Bojan Lukić i doktorice Jasmina Popović i Aleksandra Petrić.
U izveštaju se navodi da je je Ivana hospitalizovana u 27. nedelji trudnoće zbog pritiska i sumnje na zastoj u rastu ploda. Na prijemu je ustanovljeno da je do tada bila zdrava, nije imala hirurške intervencije niti alergije na lekove i hranu, da se radi o prvoj trudnoći, ali joj je konstatovan pritisak 130/90. Predložena je hospitalizacija zbog patološke utero placentalne cirkulacije, urađen joj je Harmoni prenatalni test i laboratorijske analize.
Zbog nalaza koji su odstupali od referentnih vrednosti, konsultovan je gastronterolog koji je postavio dijagnozu dispeptičnog sindroma uz moguće lezije jetre i ordinirao terapiju.
Kako se dalje navodi, pacijentkinja se 23. juna bolje osećala ali se dan kasnije požalila na pečenje u epigastrijumu (gornji deo trbuha) i na osećaj kiseline u ustima.
– Konsultovan je kardiolog, gastroenterolog i infektolog koji je posumnjao na ishemiju jetre i moguću trombozu hepatičnih krvnih sudova a tu dijagnozu kao Bud Chiari sindrom, potvrdio je i gastronterolog koji je predložio slanje u instituciju višeg ranga što je i učinjeno 24. juna uveče – navodi se u izveštaju.
Prethodno je i Komisija za unutrašnji stručni nadzor Doma zdravlja, gde je Ivani vođena trudnoća, takodje utvrdila da je ona lečena po svim protokolima.
Kako se navodi u literaturi Bud Chiari sindrom češći je kod žena nego kod muškaraca, a jedan od faktora koji ga izaziva je trudnoća.